Trwa ładowanie...

Cła na LPG 130 proc. wyższe

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe stawki cła na eksport gazu płynnego z Rosji. Za tonę eksporterzy będą musieli zapłacić 172,5 dolara - wyższe o 130 procent. Czy rzeczywiście grożą nam horrendalne podwyżki na stacjach benzynowych?

Share
Cła na LPG 130 proc. wyższeŹródło: WP.PL
d4ksv95

Czy teraz ceny wzrosną o 40 groszy więcej za litrze? Takie szacunki obiegły w ubiegłym tygodniu pojawiły się w prasie.

- Gaz LPG z Rosji jest tańszy i eksporterzy będą chcieli utrzymać obecne ceny - przewiduje Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Ekspert wyjaśnia, że ceny gazu płynnego na granicy wschodniej są niższe o około 100 dolarów na tonie niż z innych kierunków dostaw. Jego zdaniem eksporterzy, którzy będą chcieli sprzedać paliwo do Polski, będą musieli tę różnicę utrzymać.

W praktyce zatem całość podwyżki cła w Rosji zostanie przerzucona na rosyjskich dostawców, a nie na polskich kierowców. Krzysztof Romaniuk wyjaśnia, że udział cła na cenę litra gazu LPG jest niewielki. Bardziej zależy on od sytuacji na rynku naftowym na świece oraz od kursu dolara. Ewentualny wzrost cen związany będzie z nadejściem zimy - uważa Krzysztof Romaniuk.

Jego zdaniem wzrost cen może być związany z nadejściem sezonu grzewczego. Wówczas rosną wszystkie ceny paliw. - Dlatego też kierowcy mogą spodziewać się sezonowego wzrostu cen gazu LPG na stacjach - tłumaczy Krzysztof Romaniuk. Jeśli eksporterzy zdecydują się na uwzględnienie nowych stawek cła w Rosji, to według Krzysztofa Romaniuka kierowcy za litr gazu LPG zapłacą 20 groszy więcej niż obecnie.

d4ksv95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ksv95
d4ksv95