Trwa ładowanie...

Co mam zrobić, jeśli wpadłem w dziurę w drodze? Gdzie mam się zgłosić, jeśli nie mam AC?

W sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia pojazdu z powodu złego stanu nawierzchni, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, kto jest zarządcą drogi. Jest to konieczne, aby móc do danej instytucji skierować roszczenia.

Share
Co mam zrobić, jeśli wpadłem w dziurę w drodze? Gdzie mam się zgłosić, jeśli nie mam AC?Fot: Liberty Direct
dzcdlhd

Czy jest tu jakiś haczyk, że mogę zostać bez odszkodowania?

W sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia pojazdu z powodu złego stanu nawierzchni, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, kto jest zarządcą drogi. Jest to konieczne, aby móc do danej instytucji skierować roszczenia. W przypadku dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrad zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z kolei w przypadku dróg powiatowych lub gminnych jest to odpowiednio Urząd Powiatu lub Urząd Gminy. Należy również pamiętać, że obowiązkiem zgłaszającego uszkodzenie pojazdu jest także udowodnienie, iż szkoda powstała na skutek złego stanu drogi. W tym celu warto zebrać jak najwięcej dowodów, które o tym świadczą. Mogą to być m.in. zdjęcia uszkodzeń drogi i pojazdu, zeznania świadków oraz protokół policji lub straży miejskiej. Dodatkowo w sytuacji, gdy naprawa została już wykonana, bardzo pomocny będzie rachunek z warsztatu lub opinia rzeczoznawcy. Jeżeli, nawet po dostarczeniu pełnej dokumentacji, zarządca drogi nie uzna roszczeń, wówczas poszkodowany może wystąpić do sądu z
powództwa cywilnego.

Materiał powstał przy współpracy z www.libertydirect.pl

dzcdlhd

Krzysztof Michałek - ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Liberty Direct. Posiada wieloletnie doświadczenie we wszystkich obszarach związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego. Początki jego kariery łączą się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym PBK, gdzie pracował w dziale likwidacji szkód. Przez prawie 10 lat pełnił funkcję Głównego Specjalisty w Biurze Ubezpieczeń Indywidualnych w TUiR WARTA SA, gdzie nadzorował ubezpieczenia OC, Autocasco i NNW. Jest absolwentem Politechniki Radomskiej. Krzysztof Michałek jest żonaty, ma dwoje dzieci. Czas wolny poświęca komputerom, samochodom oraz podróżowaniu.

dzcdlhd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzcdlhd
dzcdlhd