Co stanie się w Szkocji?

Wczoraj FED kolejny raz z rzędu obniżył wielkość programu luzowania ilościowego (Quantity Easing 3). Utrzymał z kolei perspektywę utrzymania niskich stóp procentowych. W Polsce poznaliśmy fatalne dane o produkcji przemysłowej. Cały dzień trwa referendum niepodległościowe Szkocji - wyniki już jutro.

Co stanie się w Szkocji?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Wczorajsze posiedzenie FED zgodnie z oczekiwaniami przyniosło zmniejszenie programu luzowania ilościowego. Podobnie jak w przeszłości redukcja wyniosła 10 mld dolarów miesięcznie. W efekcie obniżek program został już zredukowany z 85 mld do 15 mld i jeszcze w tym roku powinien być wygaszony zupełnie. Jak zawsze w takiej sytuacji rynki zareagowały zwiększonymi zakupami za oceanem, zatem dolar umocnił się ponownie względem euro osiągając poziom 1,2830.
Co to realnie oznacza dla złotówki? Im słabsza strefa euro tym słabsze waluty państw naszego regionu. W rezultacie tego ruchu dolar przekroczył 3,25 zł, a funt 5,30 zł. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że nie padła deklaracja o wzroście stóp procentowych, zatem FED ma jeszcze w zanadrzu jedną informację, którą może wywołać kolejny skokowy ruch dolara względem euro.

Powodem osłabiania się złotego były również dane z Polski. Produkcja przemysłowa spadła miesiąc do miesiąca o 8,5% co powoduje że w skali roku jest to spadek o 1,9%. Jest to jeden z tych wskaźników, które niepokoją rynki. Spadająca produkcja powoduje, że prawdopodobnie spowolni również wzrost gdyż ciężko w długim okresie sprzedawać coraz więcej produkując coraz mniej. Jest to sygnał dla rynków wyraźnie osłabiający złotego.

Nie można dzisiaj zapomnieć o niepodległościowym referendum w Szkocji. Emocje z nim związane delikatnie przycichły, gdyż po bardzo aktywnej końcówce kampanii sondaże dały kilka punktów procentowych przewagi przeciwnikom separacji. Nie zmienia to faktu, że wyjście Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa byłoby najprawdopodobniej najważniejszą informacją dla rynków tego roku. Ciężko przewidzieć daleko idące konsekwencje tej decyzji. Dzisiaj poznamy tylko frekwencję tych wyborów, szacowaną na imponujące 93%. Wyniki głosowania będą spływać na bieżąco od 23.00, zatem można się ich spodziewać w dniu jutrzejszym.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:30 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna,
14:00 - Polska - protokół z posiedzenia RPP,
14:30 - USA - rozpoczęte budowy domów oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
16:00 - USA - indeks FED z Filadelfii.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 18.06.2014 do 18.09.2014

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Kurs EUR/PLN porusza się w szerokim trendzie wzrostowym. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest górne ograniczenie krótkoterminowego trendu spadkowego na poziomie 4,2000. Wsparciem jest poziom 4,1800, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 18.06.2014 do 18.09.2014

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,5050 czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum lokalne na 3,4500, a po jej przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 18.06.2014 do 18.09.2014

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest 3,2450 czyli linia oporu krótkoterminowego trendu bocznego, a następnie 3,2800 czyli przedłużenie nowego trendu wzrostowego. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,2000, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 18.06.2014 do 18.09.2014

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę, oporem jest ostatnie maksimum lokalne na 5,3300. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
Maciej Przygórzewski

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

referendumszkocjawaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)