Trwa ładowanie...
pge
06-12-2010 06:37

Coraz bliżej polskiego atomu

W 2020 roku ma ruszyć pierwsza polska elektrownia atomowa. Na razie jednak brak ustaw potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji. Do międzyresortowych ustaleń trafiła pierwsza z nich - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Coraz bliżej polskiego atomuŹródło: Jupiterimages
dv5gs7w
dv5gs7w

Ustawo o przygotowaniu i realizacji inwestycji ma dać wytyczne dotyczące wydawania decyzji, opinii i innych dokumentów potrzebnych w procesie budowy elektrowni. Jak zapewnia Ministerstwo Skarbu, gdzie ustawa powstaje, ma ona maksymalnie uprościć i skrócić procedury.

To jednak dopiero pierwsza jaskółka atomowej ofensywy legislacyjnej. Trwają prace nad nowelizacją istniejącego już prawa atomowego - to najważniejsza ustawa związana z budową polskich elektrowni atomowych. Wszystkie zmiany w polskim prawie powinny zostać uchwalone do końca 2011 roku - to wtedy ma wystartować przetarg na dostawcę technologii jądrowych.

Za sam wybór dostawcy odpowiada koncern PGE. Jego prezes Tomasz Zadroga zapewnia "DGP", że gdy tylko będą potrzebne ustawy, bez opóźnień zostanie wybrana technologia.

Oprócz zmiany prawa rząd wziął się też za zmiany kadrowe. W piątek odwołano ze stanowiska prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Michał Patrick Waligórski. PAA ma się niedługo przekształcić w Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej.

Wirtualna Polska / "Dziennik Gazeta Prawna"

dv5gs7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv5gs7w