Trwa ładowanie...
d1y60jt
d1y60jt

PGE - Najnowsze informacje

PGE to polska firma z sektora energetycznego Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Podziel się

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. jest największym holdingiem energetycznym działającego na polskim rynku.

d1y60jt

Historia, założyciele

Grupa PGE (Polska Grupa Energetyczna) jest jednoosoboą spółką Skarbu Państwa. Powstała 9 maja 2007, poprzez wniesienie przez Skarb do PSE (Polskich Sieci Energetycznych) 85% akcji BOT Górnictwo i Energetyka oraz PGE Energia. Historia spółki jest skomplikowana, ponieważ obejmuje proces rozwoju każdego przedsiębiorstwa.

Centrala PGE Obrót S.A. znajduje się w Rzeszowie, a jej początki sięgają 1909 roku, kiedy wydano decyzję o rozpoczęciu budowy Miejskiej Elektrowni w Rzeszowie. W 1949 roku utworzono Okręgowy Zakład Energetyczny Rzeszowski, czyli OZER, ulegający w kolejnych latach dalszym przekształceniom. W 1976 roku poszerzono działalność Zakładu o produkcję energii elektrycznej, a w 1986 roku rozpoczęła pracę Elektrociepłownia Rzeszów.

W 1989 roku Zakład był samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym, a w 1993 roku zmieniono go w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa RZE S.A.. W 2008 roku Rzeszowski Zakład Energetyczny S.A. (RZE S.A.) zmienił nazwę na PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny S.A., a rok później na PGE Obrót S.A.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA sięga w swej historii do 1904 roku, czyli momentu rozpoczęcia regularnej ekspoatacji węgla przez prywatną Spółkę Akcyjną ”Herkules”. Dzieje polskiej kopalni zaczynają się w 1947 roku, kiedy kopalnia „Turów” stała się własnością Państwa Polskiego. W 1959 roku podjęto decyzję o budowie Kombinatu Górniczo-Energetycznego, nadając mu wysoki priorytet jako szczególnie znaczącej dla polskiej gospodarki. Od początku lat 90. rozpoczęto modernizację spółki. Od 2000 roku kopalnia Turów należy do Skarbu Państwa. W marcu 2006 roku Rząd RP przyjął program dla elektroenergetyki, którego jednym z celów było połączenie firm z tego sektora, aby go wzmocnić.

d1y60jt

Spółka PGE Energia Odnawialna S.A. (PGE EO S.A.) powstała w 1993 roku i na początku miała nazwę Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. PGE Dom Maklerski S.A. (PGE DM) powstał w 2012 roku i zajmuje się pośrednictwem w transakcjach energią elektryczną, gazem, prawami majątkowymi, uprawnieniami do emisji CO2 i in.

Obecnie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. To największy holding energetyczny w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej.

Właściciel

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. należy przede wszystkim do Skarbu Państwa, który w 2016 roku był właścicielem 57,39% udziału. Obecnym prezesem zarządu PGE jest Henryk Baranowski.

Działalność

PGE zajmuje się działalnością w sektorze energetycznym. Prowadzi wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii, dystrybucję i sprzedaż energii, a także wydobycie węgla brunatnego. Ponadto Grupa PGE prowadzi działalność w zakresie telekomunikacji. W rzeczywistości składa się ona z kilku niezależnych przedsiębiorstwo, działających w różnych specjalizujących się różnych sektorach.

d1y60jt

Do Grupy PGE należą spółki:

  • PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.,
  • PGE Energia Odnawialna S.A.,
  • PGE Dystrybucja S.A.,
  • PGE Obrót S.A.,
  • PGE Systemy S.A.,
  • PGE Dom Maklerski S.A.,
  • PGE EJ 1. Grupa PGE jest także właścicielem 2 kopalni węgla brunatnego, 2 elektrowni na węgiel kamienny i 2 na węgiel brunatny, 10 elektrowni, 36 elektrowni wodnych i 10 farm wiatrowych.

Do marca 2017 roku do grupy należała także Spółka EXATEL SA, będąca operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą usług cyberbezpieczeństwa i zarządcą światłowodów. PGE sprzedało EXATEL Skarbowi Państwa za 368 milionów złotych.

Wartość

Wartość Grupy PGE jest szacowana na 18,7 miliarda złotych.

d1y60jt
d1y60jt