Trwa ładowanie...
d2sj3id

PGE

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. jest największym holdingiem energetycznym działającego na polskim rynku.

Historia, założyciele

Grupa PGE (Polska Grupa Energetyczna) jest jednoosoboą spółką Skarbu Państwa. Powstała 9 maja 2007, poprzez wniesienie przez Skarb do PSE (Polskich Sieci Energetycznych) 85% akcji BOT Górnictwo i Energetyka oraz PGE Energia. Historia spółki jest skomplikowana, ponieważ obejmuje proces rozwoju każdego przedsiębiorstwa.

Centrala PGE Obrót S.A. znajduje się w Rzeszowie, a jej początki sięgają 1909 roku, kiedy wydano decyzję o rozpoczęciu budowy Miejskiej Elektrowni w Rzeszowie. W 1949 roku utworzono Okręgowy Zakład Energetyczny Rzeszowski, czyli OZER, ulegający w kolejnych latach dalszym przekształceniom. W 1976 roku poszerzono działalność Zakładu o produkcję energii elektrycznej, a w 1986 roku rozpoczęła pracę Elektrociepłownia Rzeszów.

W 1989 roku Zakład był samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym, a w 1993 roku zmieniono go w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa RZE S.A.. W 2008 roku Rzeszowski Zakład Energetyczny S.A. (RZE S.A.) zmienił nazwę na PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny S.A., a rok później na PGE Obrót S.A.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA sięga w swej historii do 1904 roku, czyli momentu rozpoczęcia regularnej ekspoatacji węgla przez prywatną Spółkę Akcyjną ”Herkules”. Dzieje polskiej kopalni zaczynają się w 1947 roku, kiedy kopalnia „Turów” stała się własnością Państwa Polskiego. W 1959 roku podjęto decyzję o budowie Kombinatu Górniczo-Energetycznego, nadając mu wysoki priorytet jako szczególnie znaczącej dla polskiej gospodarki. Od początku lat 90. rozpoczęto modernizację spółki. Od 2000 roku kopalnia Turów należy do Skarbu Państwa. W marcu 2006 roku Rząd RP przyjął program dla elektroenergetyki, którego jednym z celów było połączenie firm z tego sektora, aby go wzmocnić.

Spółka PGE Energia Odnawialna S.A. (PGE EO S.A.) powstała w 1993 roku i na początku miała nazwę Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. PGE Dom Maklerski S.A. (PGE DM) powstał w 2012 roku i zajmuje się pośrednictwem w transakcjach energią elektryczną, gazem, prawami majątkowymi, uprawnieniami do emisji CO2 i in.

Obecnie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. To największy holding energetyczny w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej.

Właściciel

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. należy przede wszystkim do Skarbu Państwa, który w 2016 roku był właścicielem 57,39% udziału. Obecnym prezesem zarządu PGE jest Henryk Baranowski.

Działalność

PGE zajmuje się działalnością w sektorze energetycznym. Prowadzi wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii, dystrybucję i sprzedaż energii, a także wydobycie węgla brunatnego. Ponadto Grupa PGE prowadzi działalność w zakresie telekomunikacji. W rzeczywistości składa się ona z kilku niezależnych przedsiębiorstwo, działających w różnych specjalizujących się różnych sektorach.

Do Grupy PGE należą spółki:

  • PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.,
  • PGE Energia Odnawialna S.A.,
  • PGE Dystrybucja S.A.,
  • PGE Obrót S.A.,
  • PGE Systemy S.A.,
  • PGE Dom Maklerski S.A.,
  • PGE EJ 1. Grupa PGE jest także właścicielem 2 kopalni węgla brunatnego, 2 elektrowni na węgiel kamienny i 2 na węgiel brunatny, 10 elektrowni, 36 elektrowni wodnych i 10 farm wiatrowych.

Do marca 2017 roku do grupy należała także Spółka EXATEL SA, będąca operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą usług cyberbezpieczeństwa i zarządcą światłowodów. PGE sprzedało EXATEL Skarbowi Państwa za 368 milionów złotych.

Wartość

Wartość Grupy PGE jest szacowana na 18,7 miliarda złotych.

d2sj3id

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sj3id
d2sj3id
d2sj3id
d2sj3id