Trwa ładowanie...
d1ydfr1

CPI w najbliższych m-cach na poziomie ok. 4 proc. rdr; na koniec '11 poniżej 4 proc. - Kotecki

25.07. Warszawa (PAP) - Inflacja, po spadku do 4,2 proc. rdr w czerwcu 2011 roku, w najbliższych miesiącach ustabilizuje się na poziomie około 4 proc. - ocenia w wywiadzie dla PAP...

d1ydfr1
d1ydfr1

25.07. Warszawa (PAP) - Inflacja, po spadku do 4,2 proc. rdr w czerwcu 2011 roku, w najbliższych miesiącach ustabilizuje się na poziomie około 4 proc. - ocenia w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Jego zdaniem na koniec tego roku roczny wskaźnik inflacji powinien znaleźć się poniżej 4 proc., a na początku 2012 roku wrócić do pasma odchyleń od celu inflacyjnego NBP.

"Przede wszystkim należy przyjrzeć się bliżej zaskakującemu wynikowi w czerwcu - był on wyraźnie poniżej oczekiwań ekspertów. To na ile ten korzystny wynik, spadek cen o 0,4 proc. w stosunku do maja, się utrzyma i nie jest jednorazowy, wpłynie na kształtowanie się inflacji w pozostałej części roku. Wydaje się, że wskaźnik inflacji w kolejnych miesiącach bieżącego roku powinien utrzymywać się na poziomie oscylującym w okolicy 4 proc., co oznacza stabilizację cen żywności i cen paliw. Wyraźniejszego obniżenia inflacji, ze względów czysto statystycznych, można oczekiwać w końcówce roku" - powiedział PAP Kotecki.

"Aktualne szacunki wskazują, że dzięki wynikom czerwcowym, inflacja na koniec tego roku może być poniżej 4 proc." - dodał.

Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,2 proc. w stosunku do czerwca 2010 roku, a w porównaniu z majem 2011 r. spadły o 0,4 proc.

d1ydfr1

Wiceszef resortu finansów podtrzymał również, że średnioroczny poziom inflacji w 2011 roku szacowany jest obecnie na około 4 proc.

"Według naszych szacunków już na początku przyszłego roku wskaźnik CPI powróci do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, a w drugim kwartale przyszłego roku może już kształtować się na poziomie celu inflacyjnego" - podkreślił Kotecki.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jtt/

d1ydfr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ydfr1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj