Trwa ładowanie...
d20sy81
polkomtel
04-10-2007 09:05

Cyfrowy miliard państwowy

Polkomtel i publiczni nadawcy wydadzą okrągły miliard na cyfrową telewizję. Dużo więcej dołoży Unia. Chcą zdążyć na olimpiadę w Pekinie.

d20sy81
d20sy81

Tajemnicze porozumienie Polkomtela (operator sieci telefonii komórkowej Plus GSM), Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, nad którego treścią łamią sobie głowy komercyjni konkurenci, to plan mający doprowadzić do błyskawicznej i radykalnej rewolucji technologicznej. „PB” dotarł do jego szczegółów.

Andrzej Urbański, szef publicznego nadawcy, który na stanowisko prezesa TVP przyszedł wprost z kancelarii prezydenta, zapewnia, że projekt ma pełne poparcie premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Poparcie rządowe powinno przełożyć się na konkrety w postaci funduszy unijnych.
_ Robimy projekt ze wsparciem, więc możemy liczyć przynajmniej na część z 2 mld EUR. Premier zdecydował, by pieniądze unijne wykorzystać w 100 procentach. Dzięki temu usługą będzie można objąć 24 mln obywateli _ - mówi Andrzej Urbański, zapewniając, że uzyskanie unijnego wsparcia odbędzie się zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Olimpijskie tempo

Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, na początek TVP, Polkomtel i Polskie Radio mają zainwestować z własnych funduszy 200-250 mln EUR (0,8-1 mld zł). To nakłady na technologię i pierwsze kilkaset tysięcy dekoderów, które mają trafić do odbiorców przed olimpiadą w Pekinie. Chodzi o dekodery nowej generacji, które - obok kilkuset kanałów telewizyjnych - zapewnią też dostęp do internetu i telefon z darmowymi połączeniami, wliczonymi w koszt abonamentu.

d20sy81

Konsorcjum chce rozdawać urządzenia do odbioru telewizji, pokrywając koszty z miesięcznych opłat za korzystanie z usług.

Tempo prac jest niezwykłe, jak na trzy spółki skarbu państwa. Firmy zaczęły rozmowy pół roku temu, dwa tygodnie temu podpisały umowę, a zrealizować projekt naziemnej telewizji cyfrowej chcą już w połowie przyszłego roku.
_ To strategiczna decyzja premiera - państwo chce stworzyć warunki dla powstania i funkcjonowania rynku telewizji cyfrowej. Rząd nie będzie bezpośrednio ingerował w wolny rynek, ale będzie wspierał aktywność na tym polu spółek skarbu państwa _- zapewnia prezes telewizji publicznej.

Trzeba przy tym pamiętać, że rząd od miesięcy bezskutecznie próbuje opracować strategię przejścia z nadawania analogowego na transmisję cyfrową.
Projekt trzech graczy się zwróci, gdy w domach znajdzie się 1 mln dekoderów. Wariant optymistyczny zakłada, że stanie się to do końca 2008 r.

Zaproszenie do cyfry

Nadawcy komercyjni obawiają się, że realizacja projektu TVP, PR i Polkomtela może mocno osłabić ich pozycję, zwłaszcza że telewizja publiczna nie chciała przystąpić do projektu telewizji cyfrowej, realizowanego przez Polsat i TVN. Sprawą zaniepokoiła się nawet zdominowana przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która prosi telewizję publiczną o wyjaśnienie, w jaki sposób ten projekt wpłynie na strategię wprowadzania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
_ Nadawcy komercyjni powinni być zaproszeni do tego projektu. To jest ogromny, nowy rynek i wszyscy się na nim zmieszczą _- twierdzi Andrzej Urbański.

więcej w dzisiejszym "PB"
Magdalena Wierzchowska

d20sy81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20sy81