Trwa ładowanie...
dzo2aw7
dzo2aw7
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Cypr i słabe dane z Europy

Wczoraj WIG 20 zanotował spadek o 1,1% i zamknął się na poziomie 2396. Maksimum dnia wypadło na poziomie 2436, a minimum na 2388. Indeks znalazł się poniżej poziomu 2400 i wygląda na to, że podaż ma zdecydowaną przewagę. Na wykresie mamy długą czarną świecę, która zamknęła się poniżej istotnego poziomu wsparcia na 2420. Ze spółek wchodzących w skład WIGu 20 najwięcej zyskała TPSA – 1,3%, a najwięcej stracił Kernel - 5%.
Share
dzo2aw7

Nastroje na rynku popsuło nie tylko zamieszanie wokół Cypru, ale bardzo słabe dane ze Strefy Euro. Wczoraj zostały opublikowane wstępne odczyty wskaźników PMI, i zwłaszcza dane z Niemiec spowodowały duże rozczarowanie. Niemiecki PMI dla przemysłu spadł w marcu do poziomu 48,9 z 50,3, a PMI dla usług zanotował spadek do poziomu 51,6 z 54,7. Również dane z Francji i Strefy Euro nie napawały optymizmem. Dane przyczyniły się do spadków na europejskich parkietach.
WIG 20 pokonał wsparcie na 2420. Pewną nadzieję daje jeszcze poziom 2380. Jednak jego znaczenie nie jest zbyt duże. Silniejszym poziomem wsparcia powinna być strefa 2300-2320. Przy wzrostach pierwszy opór to poziom 2420, który do tej pory stanowił wsparcie. Kolejny istotny poziom to 2450. Podaż ma przewagę, więc bardziej prawdopodobne jest pogłębienie przeceny. Czynnikiem ryzyka wciąż pozostaje Cypr, który jeśli nie znajdzie funduszy w wysokości prawie 6 mld euro, w poniedziałek zostanie odcięty od finansowania z EBC, co może oznaczać duże problemy cypryjskiego systemu bankowego. Oczywiście znaczenie gospodarki cypryjskiej dla Strefy Euro nie jest duże, ale na niespokojnych rynkach wszelkie informacje o zawirowaniach w systemie finansowym wywołują nerwowe reakcje.

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30873/130322_biul_por.pdf )
Rafał Bogusławski
analityk techniczny
DM BZ WBK

dzo2aw7

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dzo2aw7

Podziel się opinią

Share
dzo2aw7
dzo2aw7