Trwa ładowanie...
d2kp4qj

Czarna lista zawodów

Starasz się o kredyt? Zobacz czy nie ma Cię na bankowej czarnej liście branż, którym kredytu się nie udziela.
Share
Czarna lista zawodów
d2kp4qj

Starasz się o kredyt? Zobacz czy nie ma Cię na bankowej czarnej liście branż, którym kredytu się nie udziela.

Przedstawiciele banków nie mówią głośno o tworzeniu "czarnych list" i przyznają, że takie postępowanie jest pewnego rodzaju dyskryminacją . - _ "Teoretycznie nie możemy nikomu odmawiać kredytu ze względu na branżę, w której pracuje" _ - mówi dla "Gazety Wyborczej" przedstawicielka banku, który do niedawna był jednym z liderów rynku kredytów hipotecznych.

Czarne listy są w formie ustnej rekomendacji, stworzonej przez działy ryzyka. Już od dawna problemy z wzięciem kredytu mieli stoczniowcy i górnicy. Teraz na listę ryzykownych branż, trafiają kolejne, m.in. motoryzacja, transport, budownictwo, media a nawet bankowcy.

*Dlaczego te branże? *

  • Sprzedaż nowych aut w Europie spadła w ubiegłym roku o około 25 proc.
  • Firmy transportowe wg GUS przewiozły w pierwszym kwartale o jedną piątą mniej ładunków.
  • Ludzie nie kupują mieszkań, stąd mniej inwestycji w budowę nieruchomości.
  • Firmy szukając oszczędności, tną wydatki na reklamę.
d2kp4qj

*Dlaczego na liście znalazła się sama branża bankowa? *

Według Komisji Nadzoru Finansowego na koniec marca w sektorze finansowym pracowało ponad 180 tys. osób. Analitycy sektora bankowego szacują, że 10 proc. z nich może w tym roku stracić pracę. A ci bankowcy, którzy zachowają posady, będą zarabiać mniej - podała "Gazeta Wyborcza".

*KNF nie będzie interweniować *

To czy bank udzieli kredytu, to indywidualna sprawa, to nie jest ich obowiązek. Muszą sprawdzić zdolność kredytową i to, jaką gwarancję daje klient na spłatę zadłużenia. Instytucja finansowa może np. założyć w swojej strategii, że nie będzie finansować konkretnego rodzaju działalności gospodarczej z powodu zbyt wysokiego ryzyka - informuje "GW".

d2kp4qj

Podziel się opinią

Share
d2kp4qj
d2kp4qj