Czas na korektę po ostatnich "rekordowych" publikacjach

Złoty umocnił się pomimo obniżki stóp procentowych. Notowania wsparła udana aukcja polskich obligacji, od rana jednak obserwujemy lekką korektę wyceny PLN. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła do 323 tys.

Czas na korektę po ostatnich "rekordowych" publikacjach
Źródło zdjęć: © internetowykantor

10.05.2013 | aktual.: 10.05.2013 09:53

W środę RPP obniżyła główną stopę procentową do historycznie najniższego poziomu, a mianowicie 3%. Marek Belka argumentował decyzję Rady w dalszym ciągu słabą aktywnością gospodarczą oraz sporymi szansami utrzymania wskaźnika CPI nawet poniżej celu inflacyjnego. RPP poszła więc śladem Europejskiego Banku Centralnego, który to tydzień wcześniej ściął stopy procentowe o 25 pb chociaż członkowie RPP zaprzeczają, żeby to miało większy wpływ na ich decyzję.

W czwartek na cięcie stóp procentowych nie zdecydowała się jednak Wielka Brytania. Zgodnie z konsensusem rynkowym główna stopa procentowała została utrzymana na poziomie 0,5%.

Z danych makroekonomicznych poznaliśmy wczoraj także liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Dane pozytywnie zaskoczyły i były lepsze od oczekiwań. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zmniejszyła się do 323 tys. przy prognozach na poziomie 335 tys. Na kolejne istotne dane musimy poczekać do przyszłego tygodnia. Poznamy wówczas dane z chińskiej gospodarki, niemiecki ZEW, PKB dla Strefy Euro za I kw. a także sporo kluczowych danych zza oceanu.

Majowa niespodzianka RPP nie spowodowała osłabienia złotego. PLN wręcz przeciwnie umocnił się. Najbliższe wsparcie to okolice 4,12-4,1250 i nie wydaje się, żeby w tym tygodniu zostało pokonane. Raczej można oczekiwać korekty po ostatnich spadkach na EUR/PLN. Niewątpliwie notowaniom złotego pomogła wczorajsza aukcja polskich obligacji.

Oprocentowanie dziesięciolatek osiągnęło historyczne minimum - 3,07%. Chętnych jednak jest wielu, co generuje popyt na złotego i tym samym sprzyja umocnieniu rodzimej waluty. Wynika to z faktu, że nadal oprocentowanie polskich papierów wartościowych jest wysokie.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 27.04.2013 do 10.05.2013

Na wykresie EUR/PLN można wyrysować obecnie kanał spadkowy. Górnym ograniczeniem tej formacji i oporem technicznym jest linia łącząca maksima kwietnia i maja przebiegająca obecnie na poziomie 4.1660. Najbliższym wsparciem i dolnym ograniczeniem formacji jest linia łącząca minima ostatnich tygodni znajdująca się na poziomie 4.1170.

Obraz
© (fot. internetowykantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 04.04.2013 do 10.05.2013

Frank szwajcarski przez większość kwietnia poruszał się w trendzie bocznym ograniczonym poziomami 3.3600 i 3.3900. Pod koniec kwietnia nastąpiło wybicie w górę, jednakże wraz z obniżką stóp w strefie euro kurs CHF/PLN ponownie powrócił w te rejony. Wczoraj z kolei doszło do wybicia dołem i przełamania minimów kwietniowych. Opór na chwilę obecną stanowi 0% zniesienie Fibonacciego aczkolwiek można spodziewać się korekty i powrotu do trendu bocznego.

Obraz
© (fot. internetowykantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 22.03.2013 do 10.05.2013

Na wykresie USD/PLN kurs porusza się w trendzie spadkowym o bardzo łagodnym nachyleniu. Najbliższym oporem jest linia łącząca maksima ostatnich tygodni, będąca jednocześnie górnym ograniczeniem formacji, przebiegająca na poziomie 3.1710, natomiast najbliższe wsparcie techniczne to linia łącząca minima ostatnich tygodni na poziomie 3.1300.

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 11.03.2013 do 10.05.2013

Funt brytyjski po testowaniu minimów lokalnych w okolicach 4.7600 dotarł w ruchu korekcyjnym aż do 4.9450. Od tego momentu kurs porusza się w trendzie bocznym. Najbliższy opór to poziom 4,9370, czyli linia łącząca maksima marca i kwietnia, natomiast najbliższym wsparciem są testowane okolice 4.8700, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

notowania walutrynek walutowykomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)