Trwa ładowanie...

Czekają nas podwyżki cen chleba

Nieurodzaj winduje ceny pszenicy i mąki. Jeśli trend ten się utrzyma, to podwyżki cen chleba są niemal nieuniknione - podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Share
Czekają nas podwyżki cen chleba
Źródło: AFP, Fot: Brendan Smialowski
d7np1k5

Prognozy Agencji Rynku Rolnego przewidują wzrost cen zbóż do czerwca. Największe obawy budzą rosnące ceny pszenicy. Analityk Banku Gospodarki Żywnościowej przewiduje, że ceny mogą wzrosnąć, jeśli wcześniejsze podwyżki nie odbiją się na cenach produktów zbożowych. Za wzrost może odpowiadać także kiepska pogoda i mniejsze zbiorów.

Wzrost cen mąki pszennej odnotowywano w całym minionym roku. Mąka piekarnicza podrożała nawet o 21 proc. Wszystko przez nieurodzaj, który dotknął wiele krajów na całym świecie. Zboża było mniej w szczególności w UE, w Rosji i w Kazachstanie.

Do tej pory wysokie ceny pszenicy nie przełożyły się bezpośrednio na koszty zakupu pieczywa. Piekarze raczej zmniejszali swoje marże, bo żadna z piekarnie nie chciała mieć cen wyższych od konkurencji. Jednak w sytuacji wzrostu ceny mąki piekarniczej do 1,40 zł/kg piekarze mogą być zmuszeni do podniesienia cen swoich wyrobów o 5-15 proc.

d7np1k5

Podziel się opinią

Share
d7np1k5
d7np1k5