Trwa ładowanie...
d3t8rmm

Czy CEZ przejmie katowicki Tauron?

W branży energetycznej coraz częściej mówi się, że państwowa spółka Tauron trafi w ręce czeskiego konceru energetycznego CEZ.

Share
d3t8rmm

Zarząd katowickiej firmy deklaruje, że obecnie trwa wybór firm doradczych, które pomogą przygotować się firmie do debiutu na warszawskiej GPW. Z informacji przedstawianych przez Ministerstwo Skarbu Państwa wynika, że warta 4-5 mld zł oferta publiczna Tauronu miałaby odbyć się pod koniec 2009 lub w 2010 roku.

Przedstawiciele CEZ-u zaprzeczają, aby prowadzili wiążące rozmowy o przejęciu kontrolnego pakietu akcji Tauronu od Skarbu Państwa. Przyznają jednak, że gdyby katowicki holding był na sprzedaż, to wezmą pod uwagę każdą poważną ofertę. Petr Ivánek, prezes CEZ Polska zapewnił wręcz w rozmowie z "Parkietem", że jego koncern byłby dobrym inwestorem dla Tauronu. Ivánek zadeklarował również, że jeśli dojdzie do oferty publicznej Tauronu, to CEZ zapewne weźmie w niej udział. Najpierw musi jednak zapoznać się ze szczegółami.

Tauron Polska Energia powstał w wyniku połączenia Południowego Koncernu Energetycznego, dwóch spółek dystrybucyjnych: Enion i EnergiaPro oraz Elektrowni Stalowa Wola. Szacunkowa wartość grupy wynosi kilkanaście miliardów złotych. Tauron potrzebuje pieniędzy - inwestycje do 2012 r. zaplanowano na 13,5 mld zł. Do 2020 r. nakłady na nowe bloki energetyczne i sieci mają wynieść kolejne 20 mld zł.

Justyna Piszczatowska

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

d3t8rmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t8rmm
d3t8rmm