Trwa ładowanie...

Czy da się podkupić specjalistę?

Inżynierowie, wysoko wykwalifikowani specjaliści w swoich dziedzinach, na ogół rzadko aktywnie poszukują pracy. Co skłania ich do zmiany pracy?

Share
Czy da się podkupić specjalistę?
d3ereth

Inżynierowie, wysoko wykwalifikowani specjaliści w swoich dziedzinach, na ogół rzadko aktywnie poszukują pracy. Co skłania ich do zmiany?

Dlaczego podejmujemy decyzję o zmianie pracy? Jakie czynniki mają na to wpływ? Co nami kieruje? Satysfakcjonująca praca stanowi bardzo ważny element naszego życia. Pozwala się rozwijać oraz zapewnia stabilizację. W najnowszej sondzie Bank Danych o Inżynierach zapytał specjalistów z branży technicznej o powody zmiany pracy. Co stanowi największą wartość i pomoże im podjąć tę trudną decyzję.

Inżynierowie, wysoko wykwalifikowani specjaliści w swoich dziedzinach, na ogół rzadko aktywnie poszukują pracy. Zaliczani są także do najbardziej zaangażowanych grup zawodowych, gdzie średni czas pracy w jednej firmie wynosi kilka lat. Potencjalnemu pracodawcy jest trudno samodzielnie do nich dotrzeć. Co zatem skłania inżynierów do zmiany zatrudnienia? Z doświadczenia Banku Danych o Inżynierach zdobytego w trakcie prowadzonych procesów rekrutacyjnych wynika, iż jednym z kluczowych czynników zmiany pracy jest aspekt finansowy. Ponad 60% ankietowanych wskazało właśnie kwestie wynagrodzenia jako najbardziej motywujący czynnik. Wyższa pensja realnie przekłada się na podniesienie standardu życia i tym samym mobilizuje inżynierów do zmiany pracodawcy.

Na drugim miejscu wspominanej wcześniej sondy znalazła się możliwość pracy w rozwojowej branży. Zagłosowało na nią aż 15,2% ankietowanych. Inżynierowie chcą w dłuższej perspektywie mieć szansę rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. Obcowanie z najnowszymi technologiami, ciągłe szkolenia i innowacje są w cenie. Inwestowanie w rozwój pracownika stanowi bardzo atrakcyjny argument dla inżynierów. Działa na korzyść pracodawcy na tle konkurencji.

d3ereth

Niewiele mniej, 10,8% ankietowanych, odpowiedziało, że to bardziej prestiżowe stanowisko byłoby mocnym argumentem w negocjacjach z potencjalnym pracodawcą. Jest zatem na rynku grupa fachowców, dla których ważna jest możliwość pięcia się po drabinie kariery. Co oznacza sukcesywne zdobywanie coraz to wyższych stanowisk.

4,8% specjalistów wskazała bardziej prestiżową firmę. Tutaj motywującym czynnikiem jest wysoka pozycja na rynku, dobre imię organizacji. Ta grupa inżynierów wybierze zatem znaną, powszechnie szanowaną spółkę, którą w przyszłości można pochwalić się w CV. Innymi słowy będą to korporacje, duże firmy, często z zagranicznym kapitałem.

2,9% ankietowanych twierdzi, że to właśnie bonusy w postaci samochodu, telefonu i komputera są w stanie skłonić ich do zmiany miejsca pracy. Bogaty pakiet socjalny, dofinansowanie do nauki języków obcych i inne elementy pozapłacowe stanowią bardzo atrakcyjny argument przy negocjowaniu warunków zatrudnienia w kontakcie z nowym pracodawcą.

Przeprowadzona sonda pokazała, iż nie ma jednej optymalnej metody motywowania specjalistów z branży technicznej do zmiany pracy. Inżynierowie, jak my wszyscy, mają różne priorytety. Wynikają one z natury pracownika, jego cech charakteru i temperamentu. Aby zrozumieć, co motywuje kandydata, trzeba poznać jego oczekiwania. Mogą one być bardzo różne. Wyraźnie zauważalne są jednak kwestie wysokości wynagrodzenia oraz możliwości pracy dla najlepszych firm w branży.

Bank Danych o Inżynierach powstał w 1992 roku. Dziś jest jedną z najstarszych firm doradztwa personalnego w Polsce. Jego działalność doceniło już ponad 140 tys. inżynierów, którzy zdecydowali się na budowanie swoich karier zawodowych w ścisłej współpracy z Bankiem Danych o Inżynierach.

d3ereth

Podziel się opinią

Share
d3ereth
d3ereth