Trwa ładowanie...
euro

Decyzja ws. euro? Jeszcze nie teraz

Decyzje ws. przystąpienia Polski do strefy euro powinny zapaść po wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku; wcześniej należy skoncentrować się na spełnieniu kryteriów pozwalających na przyjęcie tej waluty - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Share
Decyzja ws. euro? Jeszcze nie teraz
Źródło: Jupiterimages
d3nksrw

Prezydent zapowiedział, że o strategii dotyczącej przyjmowania euro będzie chciał porozmawiać m.in. z premierem. Podkreślił, że rozważa zwołanie Rady Gabinetowej w tej sprawie.

- Dzisiaj zamiast rozważać kwestię teoretycznie możliwą, jaką jest podejmowanie decyzji o członkostwie Polski w strefie euro, powinniśmy skoncentrować się na pierwszym etapie: uzyskania kryteriów członkostwa w strefie euro, nie tylko dlatego, że chcielibyśmy być w strefie euro, bo te decyzje możemy podejmować później, ale dlatego, że służy to polskiej gospodarce - powiedział w poniedziałek Komorowski w wywiadzie dla TVP1.

d3nksrw

Prezydent zaznaczył, że Polska powinna spełniać wymogi, które upoważniają do przyjęcia euro do roku 2015. - Proces decyzyjny Polska powinna uruchomić po wyborach w 2015 roku - parlamentarnych i prezydenckich - dodał Komorowski.

- Być może to jest tak ważna sprawa, że warto będzie zwołać Radę Gabinetową. Będę o tym rozmawiał z premierem - podkreślił prezydent.

Zgodnie z art. 141. konstytucji w sprawach szczególnej wagi prezydent może zwołać Radę Gabinetową. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta.

W połowie grudnia premier Donald Tusk powiedział, że Polska musi podjąć decyzję, czy chce przystąpić do strefy euro. Dodał również, że jeśli my nie zdecydujemy w ciągu najbliższych miesięcy o kierunku działań, to nam to może odpłynąć".

Minister finansów Jacek Rostowski, odnosząc się wtedy do tych słów, powiedział, że Polska będzie gotowa ogłosić termin wejścia do strefy euro, gdy będzie pewna, że go dotrzyma. (PAP)

d3nksrw

Podziel się opinią

Share
d3nksrw
d3nksrw