Trwa ładowanie...
dom
05-11-2008 13:24

Deweloperzy pomagają klientom wziąć kredyty

Leszek Czarnecki, najbogatszy polski biznesmen, wstrzymał wczoraj na sześć miesięcy budowę luksusowego apartamentowca Sky Tower we Wrocławiu - czytamy w "Polsce".

Share
Deweloperzy pomagają klientom wziąć kredytyŹródło: Gazeta Opolska, fot: Arkadiusz Ławrywianiec
d1uagux

Stanie się to symbolem kryzysu, w jaki na skutek załamania na rynkach finansowych popadła branża budowlana. Zabrakło chętnych na luksusowe apartmenty: mieli być nimi głównie giełdowi dorobkiewicze, ale giełda - jak wiadomo - nie dawała ostatnio zarobić.

Coraz więcej firm deweloperskich decyduje się na podjęcie radykalnych kroków, które mają pozwolić na ukończenie rozpoczętych już inwestycji. Są już spółki, które postanowiły pomóc klientom w zaciąganiu kredytów hipotecznych (dają bankom dodatkowe gwarancje). Niektóre gotowe są wyjąć dodatkowe pieniądze z prywatnych kieszeni udziałowców.

d1uagux

Bo banki, które drastycznie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów, nie chcą już udzielać pożyczek na pokrycie 100 proc. inwestycji, wymagają nawet 30-procentowego wkładu własnego. - Plan awaryjny uruchomimy, jeśli obecna trudna sytuacja na rynku kredytów będzie się przedłużać - mówi Józef Wojciechowski.

Pomagają klientom także inni deweloperzy,np.Polnord i Dom Development ściśle współpracują z bankami. Te, mając pewność, że inwestycje nie są zagrożone, chętniej godzą się na przyznawanie kredytów nabywcom.

Zdaniem analityków ceny nieruchomości mogą spaść jeszcze o co najmniej 10 proc. Ale zaznaczają, że za kilkanaście miesięcy, gdy sytuacja na rynku kredytów poprawi się, na rynku mieszkaniowym pojawi się dołek, ceny mieszkań poszybują w górę.

Więcej w "Polsce".

d1uagux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uagux
d1uagux