Trwa ładowanie...
d3icrng

Józef Wojciechowski

Najnowsze informacje
2.1
(13 głosów)
Oceń:
East News
Źródło: East News

Józef Wojciechowski jest polskim przedsiębiorcą działającym w branży budowlanej i deweloperskiej. Przez 12 lat był także właścicielem klubu piłkarskiego Polonia Warszawa.

Życiorys

Józef Wojciechowski urodził się w 1947 roku. Ukończył technikum gastronomiczne. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, a także uczelni zagranicznych, Florida Real Estate Academy i State Construction College Florida.

Początkowo Józef Wojciechowski założył kilka drobnych przedsiębiorstw związanych z gastronomią, handlem i budowlanką, potem próbował swoich sił na rynku szwedzkim. Tam otworzył niewielką sieć barów szybkiej obsługi. Jednak interes się nie powiódł. W 1980 roku Józef Wojciechowski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Na Florydzie z sukcesami rozpoczął działalność w sektorze budowlanym.

Do Polski powrócił po 13 latach z doświadczeniem w sztuce budowlanej i zarządzaniu firmą. Józef Wojciechowski wykupił bezpodatkowe przedsiębiorstwo polonijne Construction i stworzył jedną z największych firm deweloperskich w Polsce, JW Construction. W latach 2008-2010 przedsiębiorstwo przeżywało kryzys związany z krachem na rynku deweloperskim, jednak dzięki prywatnemu dofinansowaniu Wojciechowskiego udało się poprawić jego sytuację finansową.

Józef Wojciechowski inwestuje także w sport. W latach 2006-2012 był właścicielem klubu piłkarskiego Polonia Warszawa, jednak częste zmiany trenerów i zbyt duże wydatki na zawodników doprowadziły do fiaska inwestycji. Józef Wojciechowski był również sponsorem klubu siatkarskiego, AZS Politechnika Warszawska.

W 2012 roku Józef Wojciechowski ubiegał się o fotel prezesa Polskiego związku Piłki Nożnej. Jego rywalem był Zbigniew Boniek, który ostatecznie wygrał konkurs.

Majątek

Majątek Józefa Wojciechowskiego szacuje się na ponad 1 miliard złotych. Jest właścicielem i prezesem rady nadzorczej firmy holdingowej JW Construction, a także zarejestrowanych w Luksemburgu WB Holding S.A., EHT S.A. i Famhold S.A.

Ponadto Józef Wojciechowski jest właścicielem 5 hoteli w standardzie dwóch gwiazdek, w sieci Hotel 500, a także dawnego ośrodka turystycznego Czarny Potok w Krynicy-Zdroju, który po renowacji stał się luksusowym hotelem ze SPA i centrum konferencyjnym. Do inwestycji Józefa Wojciechowskiego należy także centrum handlowe w Białymstoku, szczeciński biurowiec Hanza Tower oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego Marki.

Józef Wojciechowski posiada udziały w Funduszu Inwestycji Zamkniętych Sezam II zarządzanym przez Skarbiec TFI.

Życie prywatne

Józef Wojciechowski był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną ma trzy córki, najstarsza z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych. Obecną żoną Wojciechowskiego jest Laura Michnowicz, była modelka, zdobywczyni tytułów Miss Publiczności i Miss Media na wyborach Miss Lata w Koszalinie 2005.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingu najbogatszych Polaków Józef Wojciechowski pojawia się od 2002 roku. Zajął wtedy 45. miejsce na liście, a jego majątek wynosił 295 milionów złotych. W 2011 roku uplasował się na 10. pozycji z wynikiem 1,4 miliarda złotych.

W 2017 roku Józef Wojciechowski zamyka pierwszą trzydziestkę z majątkiem szacowanym na 1,04 miliarda złotych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3icrng
d3icrng
d3icrng