Dla wielu członków RPP budżet państwa nie jest obojętny - Winiecki z RPP
06.04. Warszawa (PAP) - Dla wielu członków Rady Polityki Pieniężnej budżet państwa nie jest obojętny. Nie ma nic nagannego w tym, aby skorzystał on w efekcie doprecyzowanych reguł...
06.04. Warszawa (PAP) - Dla wielu członków Rady Polityki Pieniężnej budżet państwa nie jest obojętny. Nie ma nic nagannego w tym, aby skorzystał on w efekcie doprecyzowanych reguł tworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP - uważa Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Tu chodzi o doprecyzowanie zasad (dot. tworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP - PAP). Zamknęliśmy furtkę dającą zarządowi NBP możliwość obliczenia wysokości rezerwy w sposób, który podwójnie liczy tzw. niezrealizowane koszty. Zmiana może wpływać na wielkość zysku. W efekcie może być więcej pieniędzy dla budżetu. Oczywiście zarząd może sądzić, że potrzebuje więcej na rezerwy" - powiedział Winiecki w wywiadzie dla "Dziennika".
"Pozornie lepiej jest siedzieć na większej liczbie worków z pieniędzmi. Ale do interwencji, które miałyby złagodzić krótkotrwałe deprecjacje złotego, obecne zasoby walut są nawet za duże. Z kolei, by przeciwstawić się trendowi zmiany kursu (gdy gospodarka wykazuje trwałe zniekształcenia), nie wystarczą żadne rezerwy (...)" - dodał.
"Chciałbym powiedzieć, że dla wielu członków RPP (...) nie jest obojętne, czy budżet ma kłopoty, czy nie. I dlatego nie widzą oni - i ja wśród nich - nic nagannego w tym, że budżet miałby w efekcie doprecyzowanych reguł tworzenia rezerwy skorzystać na tych zmianach" - powiedział Winiecki.
RPP przyjęła 30 marca uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Wejście w życie uchwały z dniem uchwalenia, czyli z pominięciem 14 dni od dnia ogłoszenia, wynika z potrzeby uznania ważnego interesu państwa.
Jak poinformował na konferencji po zakończonym w środę posiedzeniu Rady prezes NBP Sławomir Skrzypek, w ocenie zarządu NBP uchwała ta "jest obarczona poważnymi wadami prawnymi".
W ubiegłym tygodniu Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC poinformował PAP, że na wniosek prezesa NBP Sławomira Skrzypka Europejski Bank Centralny wyda wkrótce opinię dotyczącą uchwały Rady Polityki Pieniężnej. (PAP)
jba/ asa/