Trwa ładowanie...

Długi Polaków. Superrekordzista to 40-latek spod znaku Raka

45,3 mln zł - tyle ma najbardziej zadłużony konsument notowany w Krajowym Rejestrze Długów. Gdy do jego długu doda się niespłacone zobowiązania dłużników-rekordzistów z każdego województwa, kwota wzrasta do ponad 122 mln zł.

Share
Długi Polaków. Superrekordzista to 40-latek spod znaku Raka
Źródło: Fotolia
dlkqq35

Wśród liderów zadłużenia przeważają mężczyźni 13 na 17 konsumentów z najwyższymi długami to panowie. W sumie zadłużenie rekordzistów przekracza 122 mln zł, a na ten dług złożyło się 17 osób.

W większości przypadków o odzyskanie pieniędzy od nich starają się fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. Na ten krok decydują się najchętniej banki, ale także firmy telekomunikacyjne czy energetyczne. Jak wskazał KRD, lista zainteresowanych odzyskaniem pieniędzy jest jednak dłuższa. Znajdują się na niej również przedsiębiorstwa z branży budowlanej czy finansowej, firmy windykacyjne, a także gminy.

dlkqq35

- Aby stworzyć to zestawienie, braliśmy pod uwagę po jednym konsumencie z każdego województwa z najwyższą kwotą długu. Do tych nierzetelnych płatników dołączyliśmy również jednego mężczyznę, którego zadłużenie okazało się być najwyższym z długów konsumentów notowanych w KRD. Niestety, wierzyciel tego pana nie podał jego adresu zamieszkania. Z analizy danych wynika, że średnia wieku najbardziej zadłużonych konsumentów wynosi 53 lata. W gronie rekordzistów przeważają mężczyźni - stanowią oni 76 proc. dłużników z największymi długami - wyjaśnił Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku

Spośród konsumentów z najwyższym zadłużeniem z poszczególnych województw, palmę pierwszeństwa, jak podał KRD, dzierży 53-latek z Warszawy. Mężczyzna spod znaku Bliźniąt ma do oddania 11,3 mln zł, a o odzyskanie od niego pieniędzy stara się fundusz sekurytyzacyjny.

Na drugim miejscu uplasował się 60-latek z Wielkopolski. Mieszkający w Poznaniu mężczyzna spod znaku Wagi zadłużył się na 8,95 mln zł. Jego wierzycielem jest również fundusz sekurytyzacyjny oraz firma z branży budowlanej. Na swoim koncie ma także nieuregulowane mandaty za jazdę komunikacją miejską bez biletu.

dlkqq35

Podium zamyka 46-latek z województwa śląskiego. Dłużnik zameldowany w powiecie pszczyńskim to zodiakalna Panna. Jego zadłużenie sięga 8,4 mln zł, a wierzycielem jest bank oraz towarzystwo ubezpieczeniowe. Ale ten drugi dług jest niewielki, gros zadłużenia to niespłacony kredyt.

Według KRD superrekordzistą jest jednak 40-latek spod znaku Raka. Dług tego mężczyzny wynosi prawie 45,3 mln zł. Jego wierzyciel, a jest nim jeden z sądów, nie podał adresu tego dłużnika.

- Kiedy myślimy o tym, w jaki sposób moglibyśmy rozdysponować taką sumę, w głowie pojawiają się dziesiątki potencjalnych scenariuszy. Za 45 mln zł można stać się właścicielem 45 stumetrowych mieszkań w Warszawie, czyli de facto dużego bloku. Można również spełniać marzenia, i to nie byle jakie, np. polecieć w kosmos czy kupić prywatną wyspę. Ale posiadacz takiej sumy mógłby też zapewnić sobie "święty spokój", a tego właśnie brakuje 40-latkowi, który okazał się być rekordzistą, widniejącym na liście nierzetelnych płatników - wskazał Adam Łącki.

Jak wynika z danych KRD, ów 40-latek jest również współrekordzistą w innej kategorii dłużników. Jest bowiem jednym z dwóch najmłodszych dłużników-rekordzistów. Jego rówieśnik z województwa podkarpackiego ma zdecydowanie mniejsze zadłużenie. Pan spod znaku Bliźniąt zwleka z zapłatą 1,9 mln złotych. Na zwrot pieniędzy od niego czeka bank, fundusz sekurytyzacyjny, sąd oraz firma ubezpieczeniowa i koncern energetyczny.

Z kolei najstarszy konsument z największym długiem to 70-letnia mieszkanka województwa warmińsko-mazurskiego. Kobieta spod znaku Ryb widnieje w bazie danych KRD za niespłacenie 3,56 mln złotych. O pieniądze upomina się fundusz sekurytyzacyjny oraz instytucja finansowa.

dlkqq35

Podziel się opinią

Share
dlkqq35
dlkqq35