Trwa ładowanie...
pozew
31-01-2012 12:35

Do 31 marca klienci mogą przyłączyć się do pozwu przeciw BRE Bankowi

Do końca marca klienci detalicznych spółek BRE Banku: mBanku i Multibanku, którzy zawarli z bankiem umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, mogą przyłączyć się do pozwu zbiorowego przeciw BRE Bankowi.

Do 31 marca klienci mogą przyłączyć się do pozwu przeciw BRE BankowiŹródło: WP.PL
dig5jmw
dig5jmw

Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Łodzi, a reprezentantem pokrzywdzonych jest Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie - przypomina wydział prasowy Urzędu Miasta Warszawy.

We wtorek w "Gazecie Wyborczej", w dodatku komunikaty ukazało się ogłoszenie Sądu Okręgowego w Łodzi, informujące o wszczęciu postępowania grupowego oraz możliwości przystąpienia do sprawy wszystkich osób, których roszczenie może być objęte tym powództwem.

Chodzi o to, aby osoby, które podpisały podobne umowy z BRE Bankiem mogły się do pozwu przyłączyć. Wcześniej pozew złożyło niemal 900 osób.

Do grupy można przystąpić - składając pisemne oświadczenie - w ciągu dwóch miesięcy od dnia ukazania się ogłoszenia, czyli do 31 marca br. Po upływie tego terminu będzie to niemożliwe.

dig5jmw

Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie wniósł pozew zbiorowy przeciw BRE Bankowi o ustalenie jego odpowiedzialności odszkodowawczej wobec członków grupy. Zarzuca bankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawartych w latach 2005-2006.

Klienci banku uważają, że w umowach tzw. starego portfela, znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Klienci podnosili, że przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej - nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym zakresie.

Ich zdaniem spowodowało to szkodę po ich stronie z tytułu pobierania wyższych kwot tytułem oprocentowania kredytu w okresie od stycznia 2009 r. do końca lutego 2010 r.

Możliwość składania pozwów zbiorowych pozwalających osobom poszkodowanym dochodzić roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym przewiduje ustawa, która weszła w życie w połowie lipca 2010 roku.

Pozew zbiorowy może złożyć przynajmniej 10 osób; warunkiem złożenia takiego pozwu jest oparcie go na jednakowej podstawie. Ze względu na rangę spraw rozpatrywanych w tym typie postępowania mogą być one prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi.

dig5jmw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dig5jmw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj