Doładowanie telefonu w promocji nie jest obciążone VAT

Wyrok | Firma, która w celach marketingowych nieodpłatnie świadczy swoje usługi, nie musi naliczać podatku.

Doładowanie telefonu w promocji nie jest obciążone VAT
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Firma, która w celach marketingowych nieodpłatnie świadczy swoje usługi, nie musi naliczać podatku.

Jednocześnie ma ona prawo do odliczania VAT naliczonego z faktur zakupu związanych z tymi usługami. Tak wynika z wczorajszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sprawa była efektem wniosku o interpretację, z którym wystąpiła firma CP Telecom sp. z o.o. Świadczy ona usługi telefonii komórkowej. Jest tzw. operatorem wirtualnym, co oznacza, że korzysta z sieci innych firm. CP Telecom nastawiona jest na klientów, którzy korzystają z telefonów na karty, czyli w systemie pre-paid. Sprzedaje więc pakiety startowe zawierające kartę SIM oraz pewną kwotę, którą można wykorzystać na rozmowy. Po jej wyczerpaniu użytkownik kupuje kupon i uzupełnia konto.

Firma poinformowała, że w różnych akcjach promocyjnych rozdaje zarówno pakiety startowe, jak i kupony umożliwiające dodatkowe rozmowy. Świadczy więc swoje usługi nieodpłatnie. Jej zdaniem nie musi z tego tytułu naliczać VAT, ponieważ te usługi są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że nieodpłatne świadczenie usług opodatkowane jest jedynie wtedy, gdy nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Minister finansów nie zgodził się z tymi argumentami. Jego zdaniem opodatkowaniu podlega wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli firmie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Ponadto, według ministra, usługi świadczone przez spółkę nie są wykonywane w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, tylko stanowią istotę jego działalności.

Sprawa trafiła do sądu

_ Interpretacja zaprezentowana przez ministra finansów prowadzi do rozszerzenia przedmiotu opodatkowania wbrew oczywistemu brzmieniu przepisów _ - podkreślił Tomasz Michalik, doradca podatkowy reprezentujący spółkę.

Dodał, że sporny przepis jest wyjątkiem od reguły, zgodnie z którą opodatkowaniu podlegają czynności odpłatne. W takiej sytuacji wykładnia rozszerzająca tym bardziej nie może być stosowana. Zdaniem pełnomocnika kuriozalne są argumenty ministra, że firma musi naliczyć podatek, ponieważ świadczone usługi nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, tylko stanowią jego istotę. Wskazał także na korzystne dla podatników orzecznictwo polskich sądów dotyczące nieodpłatnego przekazania towarów, w tym wydany w rozszerzonym składzie wyrok NSA z 23 marca 2009 r. (I FPS 6/08).

Sąd przyznał rację spółce i uchylił interpretację. Wskazał, że brzmienie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nie pozostawia żadnych wątpliwości: jedynie nieodpłatne świadczenie usług na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem podlega opodatkowaniu. Trudno więc znaleźć uzasadnienie dla wykładni zaprezentowanej przez ministra finansów (III SA/Wa 246/09).

Konrad Piłat
Rzeczpospolita

telefonia komórkowaodliczenievat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)