Trwa ładowanie...

Dolar najtańszy od 5 miesięcy

Rząd zakończył pracę na przyszłorocznym budżetem, a RPP zadecyduje dziś, czy pozostawić stopy procentowe bez zmian. Przed rozpoczęciem sesji na GPW kurs dolara spadł do 2,92 PLN, czyli do najniższego poziomu od końca kwietnia 2010.

Share
Dolar najtańszy od 5 miesięcy
Źródło: Open Finance
d2ywg8j

Wczorajsza sesja na Wall Street potwierdziła, że karty nadal rozdają kupujący. Główne indeksy rozpoczęły notowania w Nowym Jorku od ponad jednoprocentowych spadków, ale już po drugiej godzinie handlu znalazły się powyżej poziomów z poniedziałku. Po zwyżkach trwających od początku miesiąca wszystko wskazuje, iż kończący się wrzesień będzie jednym z najlepszych w historii amerykańskiej giełdy. Jest to tym bardziej godne odnotowania, że dane z gospodarki przemawiały za korektą wzrostów, bo znacznie gorzej od oczekiwań ekonomistów i od poprzednich odczytów wypadły indeksy Conference Board (spadek do 48,5 pkt z 53,2 pkt, oczekiwano 52,5 pkt) i indeks koniunktury publikowany przez Fed (spadek do -2 z 11, oczekiwano 5).

Z ankiety przeprowadzonej przez Business Roundtable wśród kadry zarządzającej dużymi korporacjami wynika, że dwie trzecie spodziewa się wzrostu sprzedaży w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ale nowe miejsca pracy zamierza stworzyć tylko 31 proc. W czerwcu optymistów było więcej - 79 proc. pytanych oczekiwało wyższej sprzedaży, a 39 proc. deklarowało chęć zatrudnienia nowych pracowników.

W środę w Azji większość rynków akcji kończyła dzień na plusie po najwyższym od maja odczycie indeksu PMI dla chińskiego przemysłu. Na rynku surowców złoto i srebro ustalały nowe szczyty (za uncję płacono odpowiednio 1311 USD i 21,9 USD), nadal dynamicznie drożał cukier, który jest już o 35 proc. droższy niż miesiąc temu, natomiast na rynku zbóż prawdopodobnie rozpoczyna się spadkowa korekta.

d2ywg8j

Złoty na rynku walutowym umacniał się w stosunku do głównych walut, a w stosunku do dolara był najmocniejszy do końca kwietnia br. Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych (oczekiwane jest pozostawienie głównej stopy na poziomie 3,5 proc.), a według części ekonomistów może bardziej zdecydowanie niż do tej pory zasygnalizować czy przed końcem roku rozpocznie zacieśnianie polityki monetarnej.

Łukasz Wróbel
Open Finance

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d2ywg8j

Podziel się opinią

Share
d2ywg8j
d2ywg8j