Trwa ładowanie...

Dolar rządzi w bankach

Instytucje finansowe w Europie mają coraz większy problem z płynnością. Dlatego europejskie banki wymieniają swoje rezerwy w złocie na dolary - pisze dziennik "Financial Times".

Dolar rządzi w bankachŹródło: AFP
d354q70
d354q70

Te gwałtowne ruchy na złocie spowodowały, iż jednomiesięczna złota stopa procentowa, wykorzystywana przy pożyczaniu złota w zamian za dolary, spadła do najniższego poziomu w historii - minus 0,48 proc., co oznacza iż banki przy takiej wymianie muszą dopłacać 0,48 proc. w skali roku.

Banki, które zajmują się obrotem złotem na szeroką skalę, przyjmują depozyty w złocie od inwestorów, banków centralnych i innych banków komercyjnych. Zwykle operacje na złocie są przeprowadzane co kwartał w celu zmniejszenia swoich zobowiązań, jednak ostatnie dramatyczne ruchy na tym kruszcu sugerują olbrzymie napięcia na rynku walutowym.

- Od kilku miesięcy banki znajdują się pod olbrzymią presją związaną z bilansowaniem swoich pozycji. Widzimy ogromne zainteresowanie wymianą złota na dolary - twierdzi Edel Tully, analityk rynku metali szlachetnych w UBS.

d354q70

Koszt zamiany euro do dolara dla banków europejskich wzrósł pięciokrotnie od czerwca, zbliżając się do poziomów notowanych w grudniu 2008 roku. Jednym z powodów jest wzrost zainteresowania amerykańską walutą spowodowany tym, iż postrzegana jest coraz bardziej jako waluta bezpieczna. Szczególnie w obliczu ewentualnego bankructwa Grecji.

Ceny złota w środę wyniosły 1818 dolarów za jedną uncję trojańską. Jeszcze tydzień temu kosztowały rekordowe 1920,30 dolarów. Rynki obserwują jednak olbrzymie zainteresowanie inwestorów azjatyckich, którzy kupują ten kruszec, gdy tylko cena spada poniżej 1800 dolarów.

- Wzrost zainteresowania sprzedaży złota może oznaczać, iż inwestorzy potrzebują funduszy, ale również być oznaką, iż rynki targane są napięciami - konkluduje James Steel, analityk rynku metali szlachetnych w HSBC.

Michał Jankowski - Wirtualna Polska

d354q70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d354q70