Trwa ładowanie...

Drożej za napoje

Soki i nektary będą droższe, bo rosną ceny energii i surowców. Według "Dziennika Gazety Prawnej" podwyżka może wynieść nawet pięć procent.

Drożej za napojeŹródło: Jupiterimages
d1wa5ed
d1wa5ed

Drożej za sok pomarańczowy czy napój jabłkowy zapłacić możemy już za kilka tygodni. Wszystko przez rosnące ceny owoców. Jak mówi "DGP" przedstawiciel Horteksu po zeszłorocznym słabym roku, w tym zbiory są jeszcze gorsze. To winduje ceny zarówno koncentratu pomarańczowego, jak i na przykład czarnej porzeczki. Drogie są też jabłka, bo według ekspertów cena jabłkowego przecieru wzrosła blisko dwukrotnie.

Poza tym drożeją też koszty stałe: paliwa i energia. Jak twierdzą producenci droższe są też koszty opakowań oraz cukru. To sprawia, że nie ma wyjścia i ceny muszą pójść w górę. I to nawet pomimo tego, że Polacy napojów kupują coraz mniej. Jak podaje "DGP" wciągu roku wydaliśmy na nie o ok. 8 proc. mniej. Dziś ten rynek jest wart 2,5 mld zł.

Pomimo to podwyżki planują wszyscy trzej najważniejsi gracze na naszym rynku: Hortex, Maspex i Agros Nova, do których należy 60 proc. sprzedaży. "DGP" zaznacza, że niektórzy producenci soków niemarkowych (tzn. sprzedawanych pod markami sieci handlowych) podnieśli ceny na opakowaniu dwulitrowego soku aż o złotówkę.

Wirtualna Polska / Dziennik Gazeta Prawna

d1wa5ed
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wa5ed