Trwa ładowanie...
d33abp9

Drugie posiedzenie prezydiów parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego (komunikat)

...

d33abp9
d33abp9

04.07. Warszawa - Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu informuje:

O przyszłości Unii Europejskiej, Europejskiej Polityce Sąsiedztwa oraz Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony rozmawiać będą w czwartek i piątek (4-5 czerwca br.) w Krakowie przewodniczący parlamentów oraz członkowie prezydiów Sejmu, francuskiego Zgromadzenia Narodowego i Bundestagu. Spotkaniu przewodniczyć będzie marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Przyszłość Unii Europejskiej w kontekście reform Unii Gospodarczej i Walutowej to pierwszy z tematów wspólnego posiedzenia prezydiów. Uczestnicy spotkania będą dyskutować o wspieraniu konkurencyjności, wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia. Podczas rozmów poruszone zostaną też kwestie związane ze wzmocnieniem Unii Gospodarczej i Walutowej.

Kolejnym tematem posiedzenia będzie Europejska Polityka Sąsiedztwa w zakresie relacji z państwami południowego regionu Morza Śródziemnego i Partnerstwa Wschodniego. Rozmowy będą dotyczyły poszerzenia stref wolnego handlu i współpracy międzynarodowej, a także liberalizacji reżimu wizowego.

d33abp9

Prezydia omówią także tematy dotyczące wyzwań i perspektyw Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Parlamentarzyści z Polski, Francji i Niemiec poruszą kwestie związane m.in. ze zwiększeniem skuteczności w zakresie bezpieczeństwa i obrony, wzmocnieniem rozwoju zdolności obronnych oraz europejskiego przemysłu obronnego.

Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana w 1991 r. w Weimarze podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji oraz Niemiec. Trójkąt Weimarski jest jednym z ważniejszych instrumentów prowadzenia dialogu i istotnym forum konsultowania europejskich interesów w zakresie kształtowania przyszłości Unii Europejskiej. Obszarem szczególnego zainteresowania partnerów jest Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony oraz polityka sąsiedztwa.

Poprzednie spotkanie na szczeblu prezydiów Sejmu RP, Zgromadzenia Narodowego Francji oraz niemieckiego Bundestagu odbyło się w 2010 r. w Essen. Spotkanie w Krakowie będzie kontynuacją rozpoczętych trzy lata temu rozmów.

Sejm RP od 1989 r. realizuje aktywną współpracę bilateralną zarówno z Niemcami, jak i z Francją. W obecnej kadencji Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna ukonstytuowała się 26 stycznia 2012 r. Liczy ona 39 członków, w tym 30 posłów i 9 senatorów. Przewodniczącym grupy jest poseł Marek Krząkała. W VII kadencji Sejmu Polsko-Francuska Grupa Parlamentarna powstała 10 maja 2012 r. Obecnie należy do niej 19 posłów i 2 senatorów. Pracami grupy kieruje posłanka Dorota Rutkowska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d33abp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33abp9