Trwa ładowanie...
d24qhz1
d24qhz1

Duży apetyt na kredyty

Popyt na kredyty, mimo rosnących stóp, w Polsce wciąż jest silny. Podwyżki oprocentowania przyciągają natomiast do banków coraz więcej oszczędzających - pisze "Rzeczpospolita".
Share
d24qhz1

Dane banku centralnego za luty pokazują ciekawy obraz sytuacji na rynku kredytów i depozytów. Rosnące stopy procentowe tylko nieznacznie ograniczyły wzrost popytu na kredyty.

W ubiegłym miesiącu wartość kredytów udzielonych gospodarstwom domowym zwiększyła się o 1,4 proc. wobec stycznia i o ponad 37 proc. w porównaniu z lutym 2007 r. Podobna dynamika utrzymuje się od kilku miesięcy, mimo że od sierpnia 2006 r. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe czterokrotnie, łącznie o 1 pkt proc.

_ Sprzyja temu dobra sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych oraz rosnąca konkurencja na rynku kredytów konsumpcyjnych _ – komentuje Maja Goettig, ekonomistka BPH.

d24qhz1

Pożyczki konsumpcyjne rzeczywiście szybko zyskują na popularności, ale wciąż głównym motorem akcji kredytowej są kredyty hipoteczne. Dokładne dane NBP za styczeń wskazują, że ich przyrost wciąż przekracza 50 proc. w skali roku. Nie przeszkadza, że tylko od grudnia średnie oprocentowanie nowo udzielanego kredytu w złotych podniosło się z ok. 6,1 do ok. 6,7 proc.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

Polecamy:
» Zobacz ofertę kredytów hipotecznych.

d24qhz1

Podziel się opinią

Share
d24qhz1
d24qhz1