Trwa ładowanie...
d3wlnf9
gpw

Dwa oblicza sesji

Pomimo wczorajszego słabego zachowania indeksów na Wall Street oraz równie słabego zachowania giełdy w Tokio notowanie indeksu spółek o największej kapitalizacji wtorkowy dzień rozpoczął od skromnych wzrostów z otwarciem na poziomie 2177,20 pkt (+0.11%).

Share
d3wlnf9

Pomimo wczorajszego słabego zachowania indeksów na Wall Street oraz równie słabego zachowania giełdy w Tokio notowanie indeksu spółek o największej kapitalizacji wtorkowy dzień rozpoczął od skromnych wzrostów z otwarciem na poziomie 2177,20 pkt (+0.11%).

Pierwsze dwie godziny handlu to wąski zakres konsolidacji miedzy 2173-2185 pkt. Tuż przed godziną jedenastą poznaliśmy wynik aukcji hiszpańskich papierów dłużnych, które znalazły popyt nawet w rozszerzonym wariancie (pierwotna oferta wynosiła 4.25 mld euro, zrealizowana po zwiększeniu przez rząd do 4,94 mld. euro) i zdecydowanie mniejszej rentowności niż na poprzedniej aukcji w połowie listopada (dwunastomiesięczne bony skarbowe rentowność 4.05% wobec 5.022% osiemnastomiesięczne zostały sprzedane przy rentowności 4.226% miesiąc wcześniej rentowność wynosiła 5.159%). Tak dobra informacja w połączeniu z lepszym od oczekiwań odczytem niemieckiego indeksu instytutu ZEW (prognoza -56.5, poprzednia -55.2, aktualna -53.8) dała impuls do wzrostów z wyznaczeniem lokalnego szczytu tuż po godzinie dwunastej na 2213,77(+1.79%). Widoczny brak gotówki na warszawskim parkiecie, który jest pokłosiem w dalszym ciągu wysokiej awersji do ryzyka i tym razem dał znać o sobie. Indeks blue chips wszedł w fazę powolnego osuwania
się a stronie kupującej w znacznym stopniu dzisiejszą strategię zepsuły gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych (prognoza 0.5% odczyt 0.2%) i wypowiedź kanclerz Niemiec Angeli Merkel o odrzuceniu podniesienia limitu dla funduszu ESM niwelując całkowicie optymistyczny obraz z początkowej fazy dzisiejszych notowań z wyznaczeniem dziennego minimum na 2161.7 pkt. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył dzisiejszy dzień na poziomie 2187.60 (+0.59%) obroty na całym rynku nieznacznie przekroczyły 731 mln zł.

Wśród spółek blue chips dobrze zachowywał się sektor finansowy wzrosły akcje, PKOBP, Pekao s.a., Getin oraz PZU przysłowiowe „pięć groszy” dołożyło PGNiG, PBG. Hamulcowymi dla indeksu stały się akcje GTC, Turonu, LWB Bogdanka oraz Telekomunikacji Polskiej. W przypadku ostatniej z nich na rynek wpłynęła informacja o wszczęciu postępowania egzekucyjnego przez Danish Polish Telecommunications Group (DPTG) przeciwko Telekomunikacji Polskiej przed sądem w USA. DPTG wszczął już postępowania egzekucyjne przed sądami w sześciu krajach poza Polską.

Na szerokim rynku choć daleko jeszcze do widocznej fali optymizmu głównie za sprawą negatywnego stosunku spółek wzrostowych do spadkowych (130 do 191) można było znaleźć gwiazdy dzisiejszego parkietu. Największy wzrost zanotowały akcje Internet Group, które w dniu wczorajszym już po zakończeniu notowań poinformowały o zatwierdzeniu układu przyjętego przez zgromadzenie wierzycieli przez Sąd. Bardzo dobrze zachowywały się także akcje spółki Herman, Makrum oraz Netmedia.

d3wlnf9

Spoglądając na techniczny obraz rynku byki potwierdziły istotność wsparcia na poziomie 2155 punktów (78.6% zniesienia wzrostowej fali z drugiej połowy listopada ) dodatkowo na wykresie świecowym pojawiła się formacja harami, która w krótkiej perspektywie wskazuje na większe prawdopodobieństwo wzrostów. Do pełnego optymizmu brakuje w dalszym ciągu paru czynników. Po pierwsze większych obrotów, po drugie szerokości rynku, po trzecie przebicia krótkoterminowej linii trendu spadkowego, która w tym momencie przebiega w rejonie 2200 punktów. W dalszym ciągu swoją ważność zachowuje wspomniane wsparcie na 2155 punktów i tutaj w dalszym ciągu oczekuję skomasowanej obrony. Sygnał do zakupów generuje dopiero przebicie krótkoterminowej linii trendu spadkowego.

Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3wlnf9

Podziel się opinią

Share
d3wlnf9
d3wlnf9