Trwa ładowanie...

Dwie poprawki do noweli ustawy o interchange

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowa komisja finansów poparła dwie poprawki do nowelizacji ustawy dotyczącej usług płatniczych. Projektowane zmiany oznaczają obniżenie opłat interchange do poziomu 0,5 proc.

Dwie poprawki do noweli ustawy o interchangeŹródło: Thinkstockphotos
d13cg5f
d13cg5f

W środę podczas drugiego czytania projektu noweli w Sejmie zgłoszono cztery poprawki - dwie klubu PO oraz po jednej Solidarnej Polski i Ruchu Palikota. W czwartek zajęła się nimi sejmowa komisja finansów publicznych.

Jak powiedział PAP po zakończeniu obrad, wiceprzewodniczący komisji Jakub Szulc, jej członkowie pozytywnie odnieśli się do dwóch poprawek - obie zostały złożone przez PO, i mają charakter doprecyzowujący.

Według projektu, który może być głosowany jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu, stawka opłat interchange, czyli prowizji pobieranych przez banki od transakcji kartami płatniczymi, nie będzie mogła przekroczyć 0,5 proc. wartości transakcji. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2014 r., ale dostosowanie do nich miałoby potrwać nie dłużej niż do połowy przyszłego roku. Obecnie prowizja ta wynosi 1,2-1,3 proc.

d13cg5f

- W ustawie zapisano półroczny okres przejściowy, więc myślę, że w tym czasie organizacje kartowe będą w stanie się dostosować - powiedział Szulc.

Sprawa opłat interchange ciągnie się już od dłuższego czasu. W lutym ub.r. NBP zaproponował stopniowe obniżanie stawek tych opłat, w ramach "Programu redukcji opłat kartowych w Polsce", który miał być porozumieniem pomiędzy bankami - wystawcami kart płatniczych, sprzedawcami, którzy akceptują płatności kartami oraz agentami rozliczeniowymi, którzy rozbudowują i obsługują terminale. Bank centralny chciał, aby do 2017 r. opłaty interchange w Polsce osiągnęły średni poziom UE. W lipcu ub.r. NBP podał, że zaproponowany przez tę instytucję Program nie został zaakceptowany przez uczestników rynku.

W pierwszej połowie br. Visa oraz MasterCard, firmy obsługujące karty płatnicze poinformowały, iż rozpoczną cykl obniżek opłat interchange. W tym czasie w Sejmie trwały już prace nad ustawową regulacją tych opłat.

d13cg5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13cg5f