Działkowcy spotkali się z premierem
Prace nad nad obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych utknęły w martwym punkcie. - Nowe przepisy wejdą w życie przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny - zapewnił na spotkaniu z działkowcami premier Donald Tusk.
18.11.2013 | aktual.: 18.11.2013 13:18
Przedstawiciele działkowców spotkali się z premierem Donaldem Tuskiem w celu przełamania impasu w pracach nad obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Ponad miesiąc temu zostały przyjęte wszystkie poprawki Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD. Punktem spornym pozostał art. 30, dotyczący tzw. "uwłaszczenia" części działkowców na udziale w prawie do terenu ROD. Strona społeczna przedstawiła argumenty prawne i funkcjonalne w sprawie tego zapisu, wskazując że propozycja dzieląca działkowców na bardziej i mniej uprzywilejowanych jest niezgodna z Konstytucją. Co gorsza zachowanie tego artykułu rodziłoby konieczność gruntownej przebudowy projektu - sprzecznych z nim jest ok 50 proc. już uchwalonych przepisów.
Premier Donald Tusk przedstawione argumenty przyjął ze zrozumieniem. Uznał je za rzeczowe, płynące z troski i znajomości funkcjonowania ogrodów działkowych. Premier zadeklarował, że Platforma Obywatelska zgadza się na kompromis, w wyniku którego sprawa uwłaszczenia powinna zostać uregulowana w odrębnej ustawie.
Premier oświadczył również, że wbrew niektórym opiniom nigdy intencją ani jego, ani posłów Platformy, nie było hamowanie prac nad nową ustawą działkową, skutkiem czego byłoby jej nieuchwalenie przed 21 stycznia 2014. Premier zapewnił, że nowa ustawa działkowa wejdzie w życie przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny, dzięki czemu prawa działkowców nie będą narażone na jakikolwiek uszczerbek.
Na zakończenie premier stwierdził, że im częściej spotyka się z przedstawicielami działkowców, tym bardziej utwierdza się w przekonaniu do idei ogrodnictwa działkowego i potrzeby istnienia ROD w naszym kraju.
Zmiany w prawie o ogrodach działkowych są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.
W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. hektarów. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).