Trwa ładowanie...
d27t0al
d27t0al
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Dzień największych spółek

Neutralna wczorajsza sesja za oceanem spowodowała, że dzień rozpoczęliśmy na naszym parkiecie dość spokojnie. Po lekko niższym otwarciu szybko wyszliśmy na zieloną stronę, jednak wzrost nie przekraczał w najlepszym momencie porannej części sesji 0,5%.
Share
d27t0al

Utrzymywaliśmy się jednak na niewielkim plusie podobnie jak większość parkietów europejskich. Wzmożony popyt na największe nasze spółki, który uaktywnił się tuż przed godziną 12.00, spowodował dojście indeksu WIG20 do poziomu 2500 punktów. Tu się na pewien czas zatrzymaliśmy. Kolejnym impulsem do ruchu w górę była publikacja o godzinie 13.30 danych z amerykańskiego rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 332 tysięcy, a prognozowano wzrost do 352 tysięcy. Także dane o inflacji w Polsce w lutym, która spadła bardziej od prognoz (do poziomu 1,3%), pomagały giełdzie. Jednak mocniejsze wyjście ponad poziom 2500 punktów było dość trudne. Dopiero po rozpoczęciu notowań za oceanem, które było całkiem udane, byki spróbowały powiększyć wcześniejsze zyski. Choć w samej końcówce sesji dość trudno było uzyskać jeszcze lepszy wynik to jednak wzrost ponadjednoprocentowy warty jest zauważenia. Jedyny plus dla niedźwiedzi to udane zepchnięcie indeksu największych spółek poniżej poziomu 2500 punktów
na końcowym fixingu.

Obroty osiągnęły dziś poziom nieco powyżej 1,06 miliarda złotych, wzrost zanotowały 182 spółki, a spadek 170. WIG20 zakończył się ostatecznie wzrostem o +1,01%, mWIG40 wzrósł +0,01%, a sWIG80 o +0,33%. Najlepiej na dzisiejszej sesji poradziły sobie spółki energetyczne i paliwowe, gorzej prezentowały się spółki budowlane i informatyczne.
Sporo ruchu widzieliśmy dziś na akcjach PGE (+4,18%). Po publikacji wyniku za IV kwartał 2012 roku, który był nieco gorszy od rynkowego konsensusu, kurs akcji na początku sesji spadł do poziomu 16,72 złotych (wczorajszy kurs zamknięcia to 17 zł), jednak sukcesywnie zaczął odrabiać straty a następnie bardzo dynamicznie zyskiwał. Słabe wyniki jakie podała Polska Grupa Energetyczna nie mogły być zaskoczeniem, gdyż wcześniej już były przez spółkę sygnalizowane i spowodowane były wydarzeniami jednorazowymi. Deklaracja zarządu o wypłacie dywidendy w wysokości 0,86 zł mogła się natomiast spodobać inwestorom. Tym bardziej, że jej ostateczna wartość zależeć będzie od Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy i nie wykluczone, że będzie ona większa, jeśli główny akcjonariusz jakim jest Skarb Państwa tak zadecyduje. Sporymi wzrostami dzień zakończyły dziś spółki paliwowe PKNOrlen (+1,1%) i Lotos (+2,54%). Ponaddwuprocentowymi wzrostami dzień zakończyły PGNiG i Boryszew. Najlepszą spółką wśród blue chipów był dziś Synthos
(+4,99%). Poniżej wczorajszego zamknięcia dzień zakończyły jedynie cztery spółki z indeksu WIG20: KGHM, BRE, Kernel i TVN.

Wśród mniejszych spółek na wyróżnienie zasługiwały dziś: Drewex, Agroton, Solar, TelForceOne, Duon, Groclin i Krakchemia. Najsłabiej poradziły sobie natomiast: Gant, Bytom, North Coast, Green Eco, BBI Zeneris NFI, DSS, JHM Development, Bumech, Lubawa i Quercus. Dziś mieliśmy całkiem udaną sesję, szczególnie dla większości dużych spółek z naszego parkietu. Spory wzrost przy przyzwoitych obrotach. Jutro dzień z wygasaniem kontraktów terminowych, jak zwykle trudny do prognozowania. Ostateczne zakończenie dnia może być zaskakujące, choć ostatnio nie mieliśmy do czynienia z bardzo dużą zmiennością w dniach wygasania instrumentów pochodnych. Prawdziwą jednak siłę rynku będziemy mogli poznać pewnie dopiero w przyszłym tygodniu. Dzisiejsze zachowanie daje jednak nadzieję na bardziej zdecydowany ruch na północ.

Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.

d27t0al

Podziel się opinią

Share
d27t0al
d27t0al