Trwa ładowanie...

e-Rewolucja na poczcie

Listy i kartki prawie w całości przeniosą się do świata wirtualnego - uważa Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej. Jak zapowiada, w ciągu pięciu lat blisko połowa dokumentów z rejestrów centralnych (wypisy z gruntów, KRS-y) będzie odbierana przez obywateli w placówkach pocztowych.

Share
e-Rewolucja na poczcieŹródło: Jupiterimages
dhmp1nu

W najbliższych latach zastępowanie papierowej korespondencji komunikacją elektroniczną będzie coraz bardziej dynamiczne. Już dziś blisko 60% gospodarstw domowych posiada internet. – Chcemy wykorzystać jego potęgę i łącząc usługi pocztowe, finansowe oraz logistyczne, stworzyć silną grupę kapitałową - zdradza Jerzy Jóźkowiak.

Poczta wdraża nowoczesne rozwiązania, by spełnić oczekiwania klientów na zmieniającym się rynku pocztowym. Spółka rozwija obszar e-usług, a pierwsze produkty jak poczta hybrydowa czy neokartka, będące połączeniem maila z tradycyjną korespondencją, są już dostępne dla klientów. Na coraz większą skalę pojawia się elektroniczne awizo, klienci mogą nadać przekaz pocztowy przez internet. Szereg produktów pocztowych można kupić w e-sklepie PP, a klienci bez wychodzenia z domu mogą poprzez specjalną aplikację wprowadzić dane o swoich przesyłkach do systemu poczty, skracając do minimum czas pobytu w placówce. Po nadaniu paczki mogą monitorować ją w internecie.

Poczta uczestniczy w rozwijającej się wymianie towarowej na odległość, czyli przede wszystkim handlu w sieci, który zapewnia dostęp do dóbr, które byłyby dla części osób trudno dostępne. Co więcej stymuluje rozwój przedsiębiorczości lokalnej szczególnie w małych miejscowościach, w tym e-commerce.

dhmp1nu

Przesyłka hybrydowa to usługa polegająca na połączeniu elektronicznej procedury wysyłania listu z jego fizycznym dostarczeniem. Klient nadaje korespondencję w formie elektronicznej, natomiast Poczta drukuje, kopertuje, przekazuje do obrotu i dostarcza ją do adresata w gwarantowanym terminie. Poczta Polska jest pierwszą firmą na rynku, która oferuje możliwość nadawania hybrydowych przesyłek poleconych. Z tej usługi korzystają już pierwsi klienci biznesowi. Rozwiązanie oparte o pocztę hybrydową oferuje także neokartka.pl – serwis dla klientów indywidualnych. Jeszcze w tym roku klienci będą mogli skorzystać z szeregu innych e-usług takich jak eList czy eZnaczek.

Poczta, jako instytucja zaufania publicznego zapewniająca bezpieczeństwo i pewność dostarczania, uwiarygodnia e-korespondencję i jest naturalnym partnerem m.in. do przejmowania usług na linii obywatel-państwo. Potencjał tego segmentu jest znaczny – szacuje się że samych zaświadczeń z US wydaje się rocznie ok. 10 mln a wypisów z KRS czy KRK ok. 4 mln.

- Mamy największą sieć sprzedaży w kraju. Można powiedzieć, że jesteśmy wszędzie. To dzięki tej sieci przybliżymy administrację państwową Polakom. Chcemy stać się integralną częścią projektu e-government – zaznacza Janusz Wojtas, członek zarządu Poczty Polskiej, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing. O co dokładnie chodzi? Poczta dzięki dostępowi do baz danych i systemów różnych organów państwa będzie mogła oferować obywatelom różnego rodzaju dokumenty – wypisy z rejestrów, KRS itd. Dzięki temu nie będą oni musieli jechać po nie do oddalonych miejscowości ale odbiorą je na najbliższej poczcie. – Tym samy chcemy poszerzyć funkcje okienka pocztowego o elementy e-urzędu. Działa to już w poczcie czeskiej, gdzie wypis kosztuje równowartość 4- 5 euro. To mniej niż koszt dojazdu do większego miasta, gdzie znajduje się dostęp do takich baz. Taniej jest po prostu iść do placówki pocztowej - mówi Janusz Wojtas.

dhmp1nu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhmp1nu
dhmp1nu