Trwa ładowanie...
d3pc9c8

Eco driving sposobem na spore oszczędności

Chociaż sytuacja nie zmienia się o wielu miesięcy, dalej nie przyzwyczailiśmy się do cen benzyny, zbliżających się do sześciu złotych za litr. Sposobem na zmniejszenie wydatków na paliwo może być eco driving.
Share
Eco driving sposobem na spore oszczędności
Źródło: Jupiterimages
d3pc9c8

Wielokrotny mistrz Polski w jeździe oszczędnościowej Robert Koba tłumaczy, że kluczem do ekologicznej jazdy jest energiczne zmienianie biegów, jak najszybsze osiągnięcie prędkości dozwolonej na danym terenie i poruszanie się na jak najwyższym biegu. Dodaje, że jeżdżąc po mieście praktycznie nie zatrzymuje się na światłach, bo wcześniej je obserwuje i odpowiednio dostosowuje prędkość.

Robert Koba pochwalił się Informacyjnej Agencji Radiowej, że jego samochód spala w mieście około 4 litrów benzyny na sto kilometrów.

Dodatkowe oszczędności daje silnik hybrydowy. Odpowiednio wykorzystywany w mieście, może zmniejszyć rachunki za benzynę nawet o 30 procent. Takie pojazdy nie są jeszcze popularne w Polsce, bo są droższe. Renata Stępień z Krajowej Agencji Poszanowania Energii tłumaczy, że brakuje u nas zachęt do inwestowania w bardziej ekologiczne pojazdy. Za granicą takie auta dostają na przykład możliwość darmowego parkowania w centrum miast albo ulgi podatkowe przy zakupie takiego samochodu.

d3pc9c8

Eco driving dotyczy także motocyklistów. Zasady są podobne - nie jeździmy na sprzęgle ani na luzie, optymalizujemy obroty. Motocyklista Tomasz Kulik tłumaczy, że ekologiczna jazda jest bardzo ważna w momencie, kiedy wybieramy się na wycieczkę w rzadko odwiedzane miejsca. Czasami odległości między stacjami benzynowymi mogą wynosić nawet kilkaset kilometrów.

Tomasz Kulik podaje przykład, że agresywna jazda na motocyklu o pojemności 500 cm sześciennych, może oznaczać spalanie 8 litrów benzyny na sto kilometrów. Jadąc ekologicznie ten sam jednoślad spali 3 litry. Ta umiejętność jest ważna nie tylko dla motocyklowych turystów, ale też dla miejskich kurierów, którzy dziennie mogliby zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na paliwie.

d3pc9c8

Podziel się opinią

Share
d3pc9c8
d3pc9c8