Egzamin gimnazjalny. Terminy, podstawowe informacje oraz zadania w 2019 r.

Egzamin gimnazjalny tradycyjnie odbywa się na początku kwietnia. Jest on pisemnym podsumowaniem wiedzy zdobytej przez 3 lata gimnazjum. Sprawdź, terminy, harmonogram oraz podstawowe informacje dotyczące egzaminów w 2019 r.

Egzamin gimnazjalny. Terminy, podstawowe informacje oraz zadania w 2019 r.
Źródło zdjęć: © iStock.com

Egzamin gimnazjalny. Terminy i harmonogram testów w 2019 r.

Egzamin gimnazjalny odbywa się w trzeciej klasie gimnazjum, na początku kwietnia. Uczeń, który z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpi do niego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w czerwcu.

Składa się on z trzech części: humanistycznej z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego, matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz z języka obcego nowożytnego. Każda z nich przeprowadzana jest innego dnia.

Egzamin gimnazjalny 2019 - harmonogram w terminie głównym

część humanistyczna – 10 kwietnia 2019 r. (środa)

  • z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00
  • z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

część matematyczno-przyrodnicza – 11 kwietnia 2019 r. (czwartek)

  • z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00
  • z zakresu matematyki – godz. 11:00

język obcy nowożytny – 12 kwietnia 2019 r. (piątek)

  • na poziomie podstawowym – godz. 9:00
  • na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

Wyniki terminu kwietniowego oraz czerwcowego zostaną ogłoszone 14 czerwca 2019 r. Wydanie zaświadczeń i informacji zdającym odbędzie się natomiast 7 dni później - 21 czerwca.

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest równocześnie warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, więc egzaminu nie można nie zdać.

Egzamin gimnazjalny. Podstawowe informacje i zadania na egzaminach w 2019 r.

Egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest w trzeciej klasie gimnazjum. Obejmuje on wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej nauczanej na trzecim i wcześniejszych etapach edukacji. Testy mają formę pisemną.

Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym mają formę zamkniętą. W arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie rozszerzonym oprócz zadań zamkniętych znajdują się również zadania otwarte.

Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorze o egzaminie gimnazjalnym, przykładowych arkuszach egzaminacyjnych oraz arkuszach z lat ubiegłych na stronie cke.gov.pl.

Na testy każdy uczeń może przynieść ze sobą wyłącznie przybory do pisania: długopis lub pióro (z czarnym tuszem/atramentem), a w przypadku części drugiej z zakresu matematyki również linijkę. Podczas egzaminu nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników, nie wolno także używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)