Trwa ładowanie...

Egzekucją nawiązek zajmą się urzędy skarbowe

Skarbówka będzie odzyskiwać pieniądze od sprawców przestępstw. Ofiary szybciej dostaną pomoc materialną.

Egzekucją nawiązek zajmą się urzędy skarboweŹródło: Jupiterimages
d1g64ca

Taką zmianę przepisów przygotowali senatorowie. W lutym ubiegłego roku Sejm zmienił kodeks karny wykonawczy, powołując do życia Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Ma ruszyć w lipcu tego roku i przejąć pieniądze, które dziś płacą sprawcy wypadków drogowych czy truciciele środowiska na instytucje, stowarzyszenia i organizacje społeczne pomagające ofiarom. Stamtąd w postaci dotacji celowych trafią do potrzebujących. Na co? W grę wchodzi pomoc medyczna, psychologiczna, rehabilitacyjna, prawna i materialna.

– To niemałe kwoty, często pomagały przeżyć najgorszy czas po wypadku – tłumaczy „Rz” Krzysztof Chmielewski z krakowskiej fundacji pomagającej ofiarom wypadków.

Szkopuł w tym, że zapomniano o przepisach, które przesądzą o trybie egzekucji środków pieniężnych zasądzonych na fundusz i wskażą podmiot prowadzący egzekucję. Nie przesądzono też, czy zaliczki mają być uiszczane ze środków funduszu czy też z należności Skarbu Państwa.

d1g64ca

r Senatorowie naprawili błąd i przygotowali projekt noweli, który wejdzie w życie wraz z uruchomieniem funduszu. Postępowanie egzekucyjne w zakresie windykacji nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na fundusz prowadzić będą sądy I instancji. One też zajmą się ewidencją księgową tych należności. Zaliczkę na koszty egzekucji sfinansuje z własnych pieniędzy fundusz.

Funkcjonujące obecnie instytucje, stowarzyszenia, fundacje lub organizacje społeczne, na rzecz których do 1 lipca zostaną orzeczone środki finansowe z tytułu nawiązki lub świadczenia pieniężnego, będą musiały się z nich rozliczyć w ciągu dwóch miesięcy. W tym celu będą przekazywały raport ministrowi sprawiedliwości. Ci, którzy wydadzą pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem, będą musieli je zwrócić.

Docelowo jednak egzekucją nawiązek, tak jak grzywien, mają się zająć urzędy skarbowe. Powód? Dzisiejsze postępowanie wykonawcze trwa zbyt długo, a ściągalność grzywien wciąż kuleje. Nad projektem zmian w kodeksie karnym wykonawczym pracuje resort sprawiedliwości.

d1g64ca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g64ca