Ekonomiści Citi obniżyli prognozę wzrostu PKB w '12 z 2,7 proc. rdr do 2,6 proc. rdr - Citi (opinia)
23.08. Warszawa (PAP) - Ekonomiści banku Citi obniżyli prognozę wzrostu PKB w 2012 r. z 2,7 proc. rdr prognozowanych wcześniej do 2,6 proc. rdr obecnie - wynika z raportu Citigroup...
23.08.2012 | aktual.: 23.08.2012 10:38
23.08. Warszawa (PAP) - Ekonomiści banku Citi obniżyli prognozę wzrostu PKB w 2012 r. z 2,7 proc. rdr prognozowanych wcześniej do 2,6 proc. rdr obecnie - wynika z raportu Citigroup Global Markets - w 2013 r. polska gospodarka urośnie o 2,2 proc. rdr. Autorzy raportu spodziewają się, że w styczniu 2013 r. RPP rozpocznie cykl luzowania polityki pieniężnej, który poskutkuje obniżką głównej stopy do poziomu 3,75 proc. Zdaniem ekonomistów Citi, słabszy wzrost gospodarczy będzie sprzyjać osłabieniu kursu PLN.
"Ostatnie miesięczne dane z gospodarki skłoniły nas do zmiany naszego poglądu i uważamy, że na przełomie 2012 i 2013 roku będziemy obserwować głębsze spowolnienie gospodarcze niż wskazuje na to konsensus. Szacujemy, że wzrost gospodarczy w 2012 r. wyhamuje do ok. 2,6 proc. rdr, zaś w 2013 r. PKB wzrośnie prawdopodobnie o zaledwie 2,2 proc. rdr, znacznie poniżej potencjału gospodarczego Polski" - napisano w komentarzu do raportu Citi.
Zdaniem analityków Citi, w styczniu 2013 r. RPP rozpocznie cykl luzowania polityki pieniężnej, który poskutkuje obniżką głównej stopy do poziomu 3,75 proc.
"Pogarszające się perspektywy dla PKB już przyczyniły się do znacznego obniżenia konsensusu dla wzrostu PKB w 2013 r. (...), co powoduje więcej gołębich komentarzy ze strony RPP. Spodziewamy się, że RPP zmieni nastawienie na +neutralne+ we wrześniu, a następnie prawdopodobnie zasygnalizuje +łagodne nastawienie+ w IV kwartale" - napisano.
"Uważamy, że pierwsze cięcie stóp procentowych nastąpi prawdopodobnie w styczniu 2013 r. i spodziewamy się, że cały cykl łagodzenia polityki pieniężnej sprowadzi stopę referencyjną do 3,75 proc., z 4,75 proc. obecnie" - dodano.
Ekonomiści Citi uważają, że środowisko słabnącego wzrostu gospodarczego będzie sprzyjać osłabieniu złotego.
"Biorąc pod uwagę ostatnio obserwowane oznaki coraz głębszego spowolnienia popytu krajowego oczekujemy nasilenia presji na osłabienie złotego. Jednocześnie sądzimy, że wsparciem dla scenariusza osłabienia złotego jest niechęć rządu, jak i banku centralnego do nadmiernej aprecjacji złotego i jeśli okaże się to konieczne możliwe są odpowiednie działania" - napisano w raporcie Citi.
"Ministerstwo Finansów już zdecydowało się na ograniczenie limitu sprzedaży środków z UE na rynku, a w przypadku dalszego umocnienia złotego ten limit zostałby jeszcze bardziej obniżony, a ze strony Ministerstwa Finansów można byłoby oczekiwać werbalnych interwencji. Biorąc pod uwagę ostatnio obserwowane złagodzenie retoryki RPP sądzimy, że bank centralny również preferowałby uniknąć umocnienia złotego. Poza werbalnymi interwencjami RPP mogłaby się zdecydować na obniżki stóp procentowych. Ponadto bank centralny mógłby rozpocząć program zwiększenia rezerw walutowych poprzez zakup walut na rynku" - dodano.
"Naszym zdaniem takie interwencje mogłyby zostać rozpoczęte, gdyby kurs EUR/PLN obniżył się w okolice 3,90" - napisano. (PAP)
nik/ osz/