Trwa ładowanie...

Eksporterzy zerwali romans z egzotyką

Jeszcze nie tak dawno nasz eksport poza Unię, np. do Chin, USA, Norwegii czy na Bliski Wschód rósł w imponującym tempie sięgającym kilkudziesięciu procent. W ostatnich miesiącach ta ekspansja nieco wyhamowała - informuje "Puls Biznesu".

Eksporterzy zerwali romans z egzotykąŹródło: ANDREJ ISAKOVIC / AFP
d1gj0f1
d1gj0f1

I tak np. wg wstępnych danych GUS, w pierwszym półroczu sprzedaż do Chin zaczęła spadać - eksport był o 0,3 proc. niższy niż przed rokiem, kiedy to wzrósł o 17 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W ub. r. eksport do USA rósł w tempie 21 proc. rocznie - teraz to zaledwie 0,5 proc. Jeszcze gorzej jest w handlu z Norwegią, gdzie dynamika roczna polskiego eksportu w ubiegłym roku sięgnęła 26 proc. W tym roku eksport do Norwegii spadł o 3,7 proc. rok do roku.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekonomistów, jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być sytuacji na Ukrainie, a także m.in. embargo Rosji na niektóre produkty żywnościowe. Wpływ na ten stan rzeczy ma również fakt, że gospodarka UE stanęła na nogi, popyt się odradza i motywacja do kosztownego szukania nowych rynków spadła.

d1gj0f1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gj0f1