Trwa ładowanie...
d4cu4dx

Emigranci zarobili mniej

Zarabia w Wielkiej Brytanii, a wydaje w Polsce. To obraz emigranta, który w minionym roku mógł ulec zachwianiu.
Share
d4cu4dx

Zarabia w Wielkiej Brytanii, a wydaje w Polsce. To obraz emigranta, który w minionym roku mógł ulec zachwianiu. A wszystko dlatego, że rok 2007 był najgorszym rokiem dla brytyjskiej waluty. Specjaliści twierdzą, że pracownicy z Polski mogli zarobić w minionym roku nawet o tysiąc zł mniej w porównaniu do 2006 r.

Funt osłabł w stosunku do najważniejszych walut świata aż o 6,1 proc. To zła wiadomość dla polskich emigrantów, którzy po przeliczeniu pensji na złotówki zarobią w tym roku znacznie mniej.

Największe osłabienie brytyjska waluta zanotowała w drugim półroczu. Po przejściowym umocnieniu wobec amerykańskiego dolara do 2,10 USD/GBP, funt spadł do poziomu 2,0 USD/GBP. Według niektórych prognoz, jego kurs obniży się nawet do 1,80 USD/GBP. Zdaniem specjalistów, najgorszym miesiącem dla brytyjskiej waluty w ubiegłym roku był grudzień.

d4cu4dx

Po obniżce funt stracił do euro i innych walut. W opinii analityków, to zła wiadomość dla polskich imigrantów, którzy opłacani są według ustawowej stawki minimum (5,35 funta za godzinę) lub powyżej. Przekłada się to na średnią miesięczną zarobków w wysokości ok. 900 funtów brutto.

Jeszcze w lutym 2007 roku, przy kursie przekraczającym 5,9 PLN/GBP polski emigrant zarabiał średnio w przeliczeniu polską walutę ponad 5300 zł miesięcznie.

Przy obecnym kursie może liczyć już tylko na ok. 4300 zł. Biorąc pod uwagę wysokie koszty życia i transportu w Wielkiej Brytanii, czyni pracę mniej opłacalną. Tym bardziej, że płace w Polsce wykazują wysoką dynamikę wzrostu.

Zobacz też:
Podwyżki dla nauczycieli
"Ostatnia szansa" górników

d4cu4dx

Podziel się opinią

Share
d4cu4dx
d4cu4dx