Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia
28.10. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu przedterminowe wybory w Czechach nie przyniosły czytelnego rozstrzygnięcia, a turecki bank centralny utrzymał stopy procentowe na...
28.10. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu przedterminowe wybory w Czechach nie przyniosły czytelnego rozstrzygnięcia, a turecki bank centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W rozpoczynającym się tygodniu uwaga rynków skupi się na decyzji węgierskiego banku centralnego oraz na próbach rozwiązania powyborczego pata w Czechach.
We wtorek węgierski bank centralny podejmie decyzję o stopach. Ekonomiści spodziewają się obniżki stóp o 20 pb. Także we wtorek zostaną opublikowane dane o bezrobociu na Węgrzech w okresie lipiec-wrzesień.
W czwartek rynek pozna dane o tureckim handlu zagranicznym we wrześniu. Ekonomiści spodziewają się deficytu 7,5 mld USD.
W piątek nastąpi publikacja PMI w regionie.
RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU
W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,37 proc. do 25,68 za euro, forint umocnił się o 0,47 proc. do 292,2 za euro, a turecka lira osłabiła się o 1,78 proc. do 2,739 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,22 proc. do poziomu 4,1773 za euro.
Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 0,17 proc. do poziomu 990,78 pkt., węgierski BUX wzrósł o 1,63 proc. do poziomu 18.849,45 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 0,50 proc. do 79.271,50 pkt., a WIG wzrósł o 2,47 proc. do poziomu 53.887,13 pkt.
CZECHY
WYBORY BEZ JASNEGO ROZSTRZYGNIĘCIA
W piątkowo-sobotnich przedterminowych wyborach parlamentarnych w Czechach zwyciężyła Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD), uzyskując 20,45 proc. głosów. W Izbie Poselskiej znajdzie się łącznie siedem ugrupowań.
Zgodnie z danymi Czeskiego Urzędu Statystycznego na drugim miejscu znalazł się ruch polityczny ANO 2011, który uzyskał 18,65 proc. głosów. Kolejne miejsca zdobyły: Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCzM) - 14,91 proc., Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09) - 11,99 proc., Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) - 7,72 proc., Ruch Świt Bezpośredniej Demokracji Tomia Okamury - 6,88 proc., Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CzSL) - 6,78 proc.
Bezpośrednio po publikacji wyników czeskie media zwróciły uwagę, że przedterminowe wybory w żaden sposób nie pomogły w rozwiązaniu trwającego w Czechach kryzysu politycznego.
Po niespełna 24 godzinach od ogłoszenia wyniku wyborów powstała groźba rozpadu w zwycięskiej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD). Kierownictwo partii wezwało jej przewodniczącego Bohuslava Sobotkę do rezygnacji ze stanowiska. Powodem ma być bardzo niski wynik wyborczy - 20,45 proc. głosów. Jednocześnie szefostwo partii wykluczyło Sobotkę z zespołu negocjacyjnego pracującego nad stworzeniem nowej koalicji parlamentarnej.
Zdaniem czeskich polityków kryzys w CzSSD dzień po wyborach parlamentarnych oznacza destabilizację sytuacji w całym państwie. Politologowie uważają całą sprawę za absurdalną.
W powyborczym komentarzu ekonomiści Erste Group ocenili, że negocjacje koalicyjne będą bardzo trudne, nowy rząd może być niestabilny, a "ryzyka ponownych wyborów nie da się lekceważyć". Jednocześnie Erste ocenia, że powyborczy pat jest dla gospodarki "nieznacznie pozytywny".
"Szkodliwe pomysły socjaldemokratów i komunistów nie zostaną wprowadzone w życie. (...) Pomysł wyższego CIT czy specjalnych podatków na wybrane branże można uznać za martwy. To nieznacznie pozytywne dla Telefoniki, Komercni banka czy CEZ. Także wyższy PIT wydaje się mało prawdopodobny" - napisano w komentarzu Erste.
Jednocześnie, zdaniem Erste, w nowej konfiguracji czeskiego parlamentu możliwa jest obniżka VAT, o ile pozwoli na to sytuacja budżetowa. Wśród negatywów obecnej sytuacji bank wskazuje "brak konsensusu co do kierunków polityki gospodarczej".
"Fragmentacja parlamentu oraz prawdopodobnego rządu, wraz z pewną naiwnością nowych partii, obawiamy się, że nie będą przeprowadzone znaczne istotne reformy" - napisano.
Z kolei Barclays Capital w powyborczym komentarzu wyniki wyborów ocenił jako "generalnie neutralne dla czeskiego rynku walutowego i długu".
TURCJA
STOPY PROC. BEZ ZMIAN
Turecki bank centralny (CBT) zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów nie zmienił poziomu stóp procentowych. Tygodniowa stopa repo wynosi 4,5 proc., a pasmo stóp procentowych to 3,5-7,75 proc.
"CBT powinien utrzymać stopy na tych stosunkowo wysokich poziomach (...) przynajmniej do końca roku, jak już wielokrotnie wskazywano. Dlatego, wraz z poprawą otoczenia zewnętrznego (przypisywaną wydłużeniu przez Fed okresu łagodniejszej polityki), przy obecnym nastawieniu CBT lira może w nadchodzącym okresie się umacniać (...)" - napisano w komentarzu ING.
"Bank nad dezinflację przedkłada wzrost, co nie pomaga w zakotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych w okolicach celu CBT 5,0 proc. Prognozujemy, ze inflacja w 2013 r. wyniesie 7,5 proc., a w 2014 r. 6,8 proc." - napisano w raporcie powiązanego z BNP Paribas Trk Ekonomi Bankasi (TEB).
WĘGRY
MOŻLIWE OBNIŻKI CEN ENERGII
Minister gospodarki Węgier Mihaly Varga poinformował, że rząd ma zamiar znaleźć sposób na obniżenie cen energii dla firm, a także obniżyć regulowane ceny dla gospodarstw domowych. W ocenie Vargi pomogłoby to zwiększyć konkurencyjność gospodarki.
RZĄD SPODZIEWA SIĘ W '14 DEFICYTU 2,9 PROC. PKB
Minister gospodarki Mihaly Varga poinformował węgierski parlament, że nie będzie zmian w projekcie budżetu na 2014 r. i rząd spodziewa się deficytu fiskalnego na poziomie 2,9 proc. PKB.
(PAP)
fdu/ asa/