Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

17.03. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na decyzji tureckiego banku centralnego. Z danych z poprzedniego tygodnia wynika, że w lutym CPI...

17.03.2014 | aktual.: 17.03.2014 08:08

17.03. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na decyzji tureckiego banku centralnego. Z danych z poprzedniego tygodnia wynika, że w lutym CPI na Węgrzech wzrósł z zera do 0,1 proc. rdr, a w Rumunii wyniósł 1,1 proc. rdr, tyle samo, ile miesiąc wcześniej.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Poniedziałek: dane o bezrobociu w Turcji za grudzień i o czeskim bilansie płatniczym w IV kw. ubiegłego roku.

Wtorek: decyzja tureckiego banku centralnego.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu forint umocnił się o 0,14 proc. do 311,64 za euro, czeska korona osłabiła się o 0,02 proc. do poziomu 27,32 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,67 proc. do 3,077 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,40 proc. do poziomu 4,22 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 5,17 proc. do poziomu 950,17 pkt., węgierski BUX spadł o 5,68 proc. do poziomu 16.157,59 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 0,29 proc. do 63.278,93 pkt., a WIG spadł o 4,68 proc. do poziomu 49.520,84 pkt.


WĘGRY

W II CPI 0,1 PROC. RDR

Inflacja w lutym wzrosła do 0,1 proc. rdr. W styczniu ceny w ujęciu rdr były stabilne. W ujęciu mdm ceny również wzrosły o 0,1 proc. Inflacja bazowa obniżyła się z 3,4 do 2,8 proc. rdr.

"Obniżamy naszą prognozę średniorocznego CPI w tym roku z 1,3 do 1,0 proc." - napisano w komentarzu Erste Banku.

RPP MOŻE PRZEMYŚLEĆ ŚCIEŻKĘ STÓP PROC. - WICEPREZES MNB

Wiceprezes Narodowego Banku Węgier (MNB) poinformował, że w związku z niekorzystnym otoczeniem dla forinta związanym z sytuacją na Ukrainie, Rada Polityki Pieniężnej może "przemyśleć ścieżkę stóp procentowych na Węgrzech".

MNB obniżał stopy procentowe na każdym kolejnym posiedzeniu od sierpnia 2012 r. Na dwóch ostatnich posiedzeniach skala obniżek wyniosła 15 pb.


CZECHY

WZROST PRODUKCJI SPOWOLNIŁ, SPRZEDAŻY PRZYSPIESZYŁ

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 5,5 proc. rdr po wzroście o 9,3 proc. rdr w grudniu. Nowe zamówienia z zagranicy wzrosły w styczniu o 20,7 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 6,4 proc. rdr po wzroście 3,6 proc. rdr w poprzednim miesiącu.

Ekonomiści BNP Paribas zwracają uwagę, że dane o produkcji były słabsze od oczekiwań, a o sprzedaży lepsze od prognoz.

"Dane sugerują stosunkową słabość sektorów w produkcji i solidną konsumpcję, podczas gdy wobec słabej korony powinno być odwrotnie. Być może dane są zaburzone przez interwencje walutowe banku centralnego, co powoduje znaczące efekty bazy i jednorazowe" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

"W kolejnych miesiącach spodziewamy się szybszego wzrostu produkcji, napędzanego przez eksport, i nieco niższych wydatków gospodarstw domowych, gdyż inflacja kosztowa pogorszy ich realny dochód do dyspozycji" - dodano.


RUMUNIA

CPI W II STABILNY

Inflacja w ujęciu rdr w lutym utrzymała się na poziomie ze stycznia 1,1 proc. Ekonomiści spodziewali się spadku do 1,0 proc. rdr.

Zdaniem ekonomistów ING to "punkt zwrotny" w ścieżce CPI.

"To, że inflacja nie obniżyła się zgodnie z oczekiwaniami jest ważne, gdyż sądzimy, że od teraz CPI może już tylko iść w górę" - napisano w komentarzu banku ING.


TURCJA

2 OFIARY ANTYRZĄDOWYCH PROTESTÓW

W rezultacie antyrządowych protestów i starć zginęły dwie osoby. Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył opozycję, media i świat biznesu o to, że próbują wywołać chaos, by wpłynąć na wynik lokalnych wyborów zaplanowanych na 30 marca.

DEFICYT C/A W I OBNIŻYŁ SIĘ

Deficyt w obrotach bieżących wyniósł w styczniu 4,9 mld USD wobec oczekiwań ekonomistów 5,4 mld USD i wobec 8,3 mld USD w grudniu. 12 miesięczny deficyt obniżył się z 64,9 do 64,0 mld USD, co stanowi 7,9 proc. PKB.

"Potrzeby finansowania są wciąż bardzo wysokie, co może zmusić Turcję do przyciągnięcia większych napływów portfelowych, co może utrzymać presję na bank centralny, by dalej zacieśniał politykę pieniężną" - napisano w komentarzu banku Erste.

Ekonomiści BNP Paribas spodziewają się, że w całym 2014 r. deficyt C/A wyniesie ok. 6 proc. PKB, co sprawi, że waluta będzie wrażliwa na zmiany w globalnym sentymencie do ryzyka.

Analitycy ING w komentarzu do danych zwracają uwagę na zmniejszanie się zakłóceń związanych z handlem złotem.

PROGNOZY PKB W DÓŁ

Prognozy wzrostu PKB w 2014 r. obniżyły się do 2,6 proc. z 2,8 proc. w poprzednim miesiącu - wynika z ankiety banku centralnego przeprowadzanej wśród ekonomistów. W grudniu, przed zacieśnieniem polityki pieniężnej, oczekiwano wzrostu 3,7 proc.

Inflacja oczekiwana w tym roku przez ankietowanych ekonomistów to 7,3 proc. wobec celu banku centralnego 5 proc. (PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
światfinansegiełda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)