Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

25.11. Warszawa (PAP) - Po zeszłotygodniowej decyzji tureckiego banku centralnego, interpretowanej przez ekonomistów jako nieznaczne zacieśnienie polityki pieniężnej, uwaga...

25.11. Warszawa (PAP) - Po zeszłotygodniowej decyzji tureckiego banku centralnego, interpretowanej przez ekonomistów jako nieznaczne zacieśnienie polityki pieniężnej, uwaga inwestorów w rozpoczynającym się tygodniu skupi się na węgierskim banku centralnym.

We wtorek decyzja węgierskiego banku centralnego. Ekonomiści spodziewają się obniżki o 20 pb do 3,20 proc.

W czwartek dane o stopie bezrobocia na Węgrzech w okresie sierpień-październik.

W piątek dane o tureckim bilansie handlowym w październiku.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,49 proc. do 27,26 za euro, forint osłabił się o 0,10 proc. do 298,44 za euro, a turecka lira umocniła się o 0,72 proc. do 2,71 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,19 proc. do poziomu 4,19 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 0,95 proc. do poziomu 1018,87, węgierski BUX spadł o 1,68 proc. do poziomu 18.565,69 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 1,84 proc. do 75.638,05 pkt., a WIG wzrósł o 1,74 proc. do poziomu 54.834,12 pkt.


TURCJA

STOPY PROC. BEZ ZMIAN, ALE CBT ZACIEŚNIA POLITYKĘ PIENIĘŻNĄ

Turecki bank centralny (CBT) zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna 1-tygodniowa stopa repo wynosi 4,5 proc., zaś korytarz stóp overnight (ON) bez zmian wynosi 3,5-7,75 proc. Jednocześnie CBT ogłosił, że nie będzie już przeprowadzał miesięcznych aukcji repo, co ma doprowadzić do konwergencji rynkowej stopy ON do poziomu 7,75 proc.

Bank of America/Merril Lynch ocenia, że jest to "skromne" zacieśnienie polityki pieniężnej. Z kolei zdaniem banku Morgan Stanley jest to "de facto zacieśnienie polityki pieniężnej".

"To mały krok, ale w dobrym kierunku" - napisano w komentarzu Morgan Stanley.

Także UniCredit korzystnie ocenia listopadową decyzję, ale zwraca uwagę, że nie wystarczy ona do stabilizacji waluty.

"Naszym zdaniem to dobry krok w przeciwdziałaniu trwającym presjom inflacyjnym, ale nie jest on wystarczający, by ustabilizować lirę w wielomiesięcznym horyzoncie" - napisano w komentarzu UniCredit.


CZECHY

SOBOTKA Z MISJĄ TWORZENIA RZĄDU

Zgodnie z oczekiwaniami czeski prezydent Milosz Zeman powierzył w czwartek misję utworzenia rządu Bohuslavowi Sobotce - przywódcy Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD), która zajęła pierwsze miejsce w październikowych wyborach.

Przeprowadzone pod koniec października przedterminowe wybory do 200-osobowej czeskiej Izby Poselskiej zaowocowały jej znacznym rozdrobnieniem. Mandaty otrzymali przedstawiciele siedmiu ugrupowań, a frakcja najsilniejszego z nich - czyli CzSSD - liczy tylko 50 deputowanych, wyprzedzając frakcję ANO z 47 posłami. KDU-CzSL uzyskała 14 mandatów.

CZŁONEK CNB NIE WYKLUCZA DALSZEGO OSŁABIANIA CZK

Członek zarządu czeskiego banku centralnego (CNB) Lubimor Lizal ocenił, że wyobraża sobie scenariusz, w którym CNB podnosi pożądany poziom EURCZK z 27 do 28. 7 listopada CNB ogłosił, że celuje w poziom EURCZK 27,0.


WĘGRY

DYNAMIKA PŁAC WE IX PRZYSPIESZYŁA

Płace we wrześniu wzrosły o 5 proc. rdr wobec wzrostu o 4,7 proc. rdr w sierpniu. Płace netto wzrosły o 6,4 proc. rdr po wzroście o 6,2 proc. w sierpniu.

Bank of America/Merrill Lynch ocenia, że dane są pozytywne.

"Dane są bardzo zmienne, a znaczna część przyspieszenia w sektorze publicznym wynika z efektów bazy. Jednak trend jest rosnący, a w ujęciu realnym dynamika wynagrodzeń netto przyspieszyła do 5 proc. z zaledwie 0,5 proc. na początku roku i minus 3,6 proc. rdr w ubiegłym roku" - napisano w komentarzu BofA/ML.

"To wspiera konsumpcję i nasz optymistyczny scenariusz wzrostu PKB o 2,6 proc. w przyszłym roku" - dodano.

WĘGRY SPRZEDAŁY OBLIGACJE W USD

Węgry sprzedały 10-letnie papiery w USD przy rentowności 5,95 proc. (325 pb powyżej obligacji USA). W ocenie ING aukcja była udana.

(PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
światfinansegiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)