Trwa ładowanie...
usa

Facebook coraz bliżej giełdy!

Facebook, największy i najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie, jest coraz bliżej debiutu giełdowego. Już w tym tygodniu ma złożyć papiery do debiutu. Oferta publiczna planowana jest na okres kwiecień-czerwiec 2012 roku. Czy powtórzy ogromny sukces Groupona i LinkedIn - pisze "Wall Street Journal".

Share
Facebook coraz bliżej giełdy!
Źródło: AFP, Fot: Justin Sullivan
d300d2q

Gigant internetu jest bliski wyboru firmy Morgan Stanley do pomocy przy obsłudze debiutu. Banki są bardzo zainteresowane pomocą przy IPO Facebooka, gdyż dzięki temu mogą zarobić dziesiątki milionów dolarów, np. w postaci opłat bankowych, o prestiżu nie wspominając. Rok wcześniej bliższy wyboru był Goldman Sachs. Jednak nawet przy wyborze Morgana Stanleya, GS ma odegrać znaczącą rolę przy debiucie.

Wszystkie informacje o debiucie Facebooka są niepotwierdzone. Ich źródłem jest jednak osoba zaangażowana w cały proces. Jej zdaniem spółka będzie chciała pozyskać z rynku 10 miliardów dolarów, co będzie jedną z największych ofert publicznych w historii. Firma spodziewa się wyceny na poziomie 75-100 miliardów USD. Każda niższa wartość będzie dla firmy porażką i rozczarowaniem.

d300d2q

O tym, że może ten debiut może być wielkim sukcesem, niech świadczą debiuty innych spółek internetowych, które odbyły się w ostatnim czasie. Czwartego listopada 2011 w ciągu pierwszych kilku minut ceny akcji Groupona wzrosły o 50 proc., a na zamknięciu pierwszego dnia notowań zwyżkowały o 31 proc.

Nie inaczej było w przypadku serwisu LinkedIn w maju 2011 roku. Tutaj wzrost wyniósł ponad 100 proc. - z początkowych 45 dolarów do ponad 90 dolarów. W przypadku Facebooka nie ma mowy o porażce. Spodziewany jest również mocny wzrost pierwszego dnia notowań.

d300d2q

Podziel się opinią

Share
d300d2q
d300d2q