Trwa ładowanie...

Fed może podnieść stopy procentowe. Dolar się umocni

Amerykanie opublikują w piątek ważne dane z rynku pracy.

Fed może podnieść stopy procentowe. Dolar się umocniFot: Jacek Bereźnicki
d4eu471
d4eu471

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy prawdopodobnie umocnią inwestorów w przekonaniu, że władze monetarne tego kraju już w grudniu zdecydują się na podwyżkę stóp procentowych.

Po raz ostatni Fed zdecydował się zaostrzyć swoją politykę w grudniu ubiegłego roku. Później obserwatorzy rynku spekulowali na temat tego, że w 2016 roku dojdzie jeszcze do trzech lub nawet czterech podwyżek. Ostatecznie jednak bank centralny zwlekał z podnoszeniem kosztu pieniądza, tłumacząc to m.in. niepewną sytuacją gospodarczą na świecie.

Tymczasem w najbliższy piątek inwestorzy poznają najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że znów dadzą one pretekst do tego, by zaczęły się spekulacje o podwyżce stóp w USA.

Prognozy wskazują bowiem, że stopa bezrobocia w USA utrzymała się we wrześniu na rekordowo niskim poziomie 4,9 proc. Z kolei w sektorze prywatnym miało przybyć około 170 tys. miejsc pracy wobec poprzedniego odczytu na poziomie 126 tys.

d4eu471

"Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w grudniu nadal pozostaje relatywnie duże (60 proc. wg. CME FEDWatch), a jutrzejsze dane Departamentu Pracy raczej tego nie odwrócą. Niemniej rynki zawsze starają się patrzeć bardziej długofalowo, a tu za chwilę może się okazać, że Fed znów może się ociągać z kolejnym ruchem" - uważa Marek Rogalski, analityk walutowym z DM BOŚ.

W czwartek dolar nieznacznie umacnia się do złotego i kosztuje około 3,84 zł. "Silnym wsparciem pozostaje strefa 3,7970-3,8050, gdzie w ostatnim czasie można było zaobserwować aktywność kupujących. Ewentualny wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA będzie szkodził złotemu" - przyznaje Anna Wrzesińska, analityk z Noble Securities.

d4eu471
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eu471