Trwa ładowanie...

Fiskus pod kościołem. Drogie prezenty komunijne trzeba zgłosić

Od cenniejszych prezentów komunijnych rodzice obdarowanych dzieci muszą zapłacić podatek – przypomina "Rzeczpospolita". Prezent na komunię, urodziny czy ślub to darowizna jak każda inna i stosuje się do niego te same zasady, co do darowizny pieniędzy czy nieruchomości.
Share
To na obdarowanym ciąży obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o wartościowej darowiźnie
To na obdarowanym ciąży obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o wartościowej darowiźnie Źródło: Materiały prasowe
d97bvh1

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów, z którymi rozmawiała "Rz", potwierdzili, że otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym.

"Wszystko zależy od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy wręczającym a obdarowanym" – czytamy.

Jak liczyć należność wobec fiskusa?

Należność wobec fiskusa odprowadza się od nadwyżki ponad limit ustalony dla jednej z trzech grup podatkowych. O czym warto pamiętać? Narzucone progi dotyczą darowizn od tej samej osoby w okresie ostatnich pięciu lat.Kwoty należy więc zsumować. Jeśli nie przekraczają określonych wysokości, podatku nie trzeba płacić – pisaliśmy już w money.pl.

d97bvh1

Obejrzyj: Nie tylko elektryczna deskorolka. Prezent na komunię można kupić mądrze

Czym są grupy podatkowe? Chodzi o rodzaj relacji, jaka łączy obdarowanego z osobą, która wręczyła darowiznę. I tak, do I grupy należą: małżonkowie, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, macocha i ojczym, zięć i synowa oraz teściowie. Kwota wolna od podatku w tym przypadku wynosi 9637 zł.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: WP.PL

Do II grupy zaliczają się natomiast m.in. zstępni rodzeństwa oraz rodzeństwo: małżonków, rodziców (ciocie i wujkowie), zstępnych, małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa. Obdarowani spośród tej listy nie muszą płacić podatku, dopóki wartość darowizny nie wyniesie 7276 zł. III grupa obejmuje pozostałe osoby (m.in. "przyszywaną" rodzinę i znajomych) i gwarantuje najniższą kwotę wolną od podatku - 4902 zł.

d97bvh1

Daniną dla skarbówki nie muszą sobie zawracać głowy osoby, które darowiznę otrzymały np. od rodziców czy dziadków. Wystarczy, że należą do pierwszej grupy podatkowej (jako członkowie najbliższej rodziny), a nie oddadzą urzędowi ani złotówki. W tym przypadku, zwolnienie od podatku przysługuje nawet po przekroczeniu limitu 9637 zł. Przy wyższych kwotach powstaje za to inny obowiązek, który należy spełnić. Chodzi o niezbędne formalności.

Prezent od cioci i dziadka na różnych zasadach

Jako przykład darczyńcy "Rzeczpospolita" podała m.in. dziadka, który przekazał wnuczkowi 50 tys. zł (zerowa grupa). Ten prezent może być zwolniony z podatku, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, darowiznę trzeba zgłosić do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy. Po drugie, pieniądze muszą wpłynąć na rachunek bankowy. Innym przykładem jest sprezentowanie przez ciotkę bratanicy łańcuszka za 15 tys. zł. Jest to, wg "Rz", darowizna w II grupie podatkowej, dla której limit wynosi 7276 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d97bvh1

Podziel się opinią

Share
d97bvh1
d97bvh1