Trwa ładowanie...
IAR
kryzys

Fortis powodem kryzysu politycznego w Belgii

Belgia znowu boryka się z kryzysem politycznym - premier Yves Leterme podał się domisji. Tym razem jednak nie chodzi o brak porozumienia Flamandów z Walonami, ale o zarzuty wobec szefa rządu, który próbował wpływać na sędziów w sprawie dotyczącej ratowania banku Fortis.
Share
Fortis powodem kryzysu politycznego w Belgii
Źródło: AFP, Fot: HERWIG VERGULT
d2z8os1

Premier, chcąc ratować Fortis przed bankructwem, częściowo go znacjonalizował, a następnie zdecydował o sprzedaży francuskiemu bankowi BNP Paribas. Gdy zaprotestowali akcjonariusze, sprawa trafiła do Sądu Kasacyjnego, który nie dość, że wstrzymał sprzedaż, to jeszcze jego prezes oskarżył premiera o polityczną ingerencję i próby wpływania na sędziów.

Yves Leterme przyznał, że kontaktował się z sędziami, ale jego zdaniem nie oznacza to jeszcze niedopuszczalnego nacisku. Premier złożył jednak dymisję, musi ją jeszcze przyjąć belgijski król, który na razie sytuacji nie skomentował. W oświadczeniu dworu napisano jedynie, że Albert II rozpoczął konsultacje z partiami politycznymi.

Yves Leterme kierował rządem nieco ponad rok i w dodatku z przerwami. Trzy razy składał już dymisje. Najpierw nie mógł utworzyć rządu, później wielopartyjna koalicja, utworzona przez Flamandów i Walonów nie mogła się porozumieć w sprawach dotyczących głównie większej autonomii dla regionów.

d2z8os1

Podziel się opinią

Share
d2z8os1
d2z8os1