Trwa ładowanie...
d3c3zb9
Parkiet
francja

Francja: Opłacalna pomoc bankom

Francuscy podatnicy dotychczas zarobili 2,4 mld euro na ratunkowym wsparciu tamtejszych banków w czasie niedawnego kryzysu finansowego. Natomiast największe straty w Unii Europejskiej ponosi z tego tytułu rząd Irlandii.
Share
Francja: Opłacalna pomoc bankom
Źródło: Jupiterimages
d3c3zb9

Dziesięć krajów członkowskich Unii w latach 2008–2010 wydało na finansową pomoc bankom zagrożonym bankructwem łącznie 69,2 mld euro – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.

Zarobiły na tym, oprócz Francji, ale znacznie mniej, również rządy Grecji, Danii i Hiszpanii. Zyski pochodziły z opłat banków za ubezpieczanie emisji ich obligacji, a także z dywidend od udziałów przejętych w bankach przez rządy w ramach pomocy.

Wciąż tracą na tych operacjach rządy Holandii, Portugalii i Austrii, a przede wszystkim Irlandii, którego strata sięga 35 mld euro, a także Niemiec i Wielkiej Brytanii – po około 15 mld euro. Bezpośrednimi transferami kapitału pokrywały one olbrzymie straty takich instytucji jak Anglo Irish Bank, Hypo Real Estate Holding czy Royal Bank of Scotland. Rząd Francji zarobił na odsetkach i opłatach za gwarancje udzielone BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole. Unijne dane nie uwzględniają rządowego udziału we francusko-belgijskim banku Dexia, którego akcje spadły o 75 proc. od 2008 r.

PARKIET
JB

d3c3zb9

Podziel się opinią

Share
d3c3zb9
d3c3zb9