Trwa ładowanie...
pestycydy

Francuskie wina zawierają pestycydy

Większość francuskich win, w tym także tych najdroższych, zawiera szkodliwe dla zdrowia pestycydy. To wynik kontroli francuskich organizacji konsumenckich - podaje RMF FM.

Share
Francuskie wina zawierają pestycydy
Źródło: Thinkstockphotos
d3ropct

Związek Lokalnych Federacji Konsumenckich przeprowadził laboratoryjne analizy ok. 100 rodzajów francuskich win. Wyniki są zatrważające, wszystkie przebadane trunki zawierały pestycydy. Zdarzyły się przypadki, że w jednym winie odkryto aż kilkanaście różnych typów szkodliwych substancji, a część z nich jest w ogóle we Francji zakazana.

Analitycy przyznali, że średnia zawartość pestycydów w winie nie stanowi natychmiastowego zagrożenia dla zdrowia. Zaznaczają jednak, że w przypadku częstego spożywania może dojść do akumulowania w organizmie substancji uważanych za rakotwórcze. Więcej pestycydów odkryto w winach z osławionego regionu Bordeaux niż w mniej rozpoznawalnych markach.

d3ropct

To nie pierwsze sygnały o skażeniu francuskich produktów spożywczych. W marcu w co piątej butelce wody mineralnej wykryto leki oraz pestycydy. Badania dotyczyły marek, które rozprowadzane są na całym świecie. W produkcie z logo "Saint Yorre" wykryto syntetyczne hormony stosowane w leczeniu raka piersi. Natomiast wody "Volvic" i "Vittel" zawierały nieznaczną ilość silnych środków chwastobójczych, których stosowanie zostało zakazane 11 lat temu.

d3ropct

Podziel się opinią

Share
d3ropct
d3ropct