Trwa ładowanie...

Fundusz inwestycyjny dla samorządów

W Zabrzu fundusz inwestycyjny będzie współfinansował remont Stadionu im. Ernesta Pohla. SovereignFund FIZ już podpisał umowę. Wartość inwestycji to ok. 200 mln zł, a wkład funduszu 162 mln zł - informuje "Rzeczpospolita".

Fundusz inwestycyjny dla samorządówŹródło: Jupiterimages
duq0mg5
duq0mg5

Idea jest prosta - fundusz inwestycyjny zbiera pieniądze od zewnętrznych inwestorów, np. banków i angażuje je w realizację infrastrukturalnych przedsięwzięć miast czy gmin.

Fundusz podnosi kapitał miejskiej spółki zarządzającej projektem, a ta płaci wykonawcom. Miasto, odkupując udziały w spółce, zwróci nakłady funduszowi, ale w transzach rozłożonych na kilka lat.

Dla samorządu koszty takiej formy finansowania inwestycji są podobne jak w przypadku kredytów czy obligacji. Tyle tylko, że wykupywanie udziałów w miejskiej spółce nie zwiększa poziomu zadłużenia, o ile nie jest finansowane z kredytu.

- Prowadzimy rozmowy z 20-30 samorządami na temat współpracy. To bardzo ciekaw projekty, realizowane także przez mniejsze gminy - mówi Jacek Maciejewski, prezes SovereignFund FIZ TFI.

duq0mg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duq0mg5