Fundusz rodem z Ukrainy patrzy na NewConnect
Na Ukrainie w ciągu kilku tygodni ruszy fundusz inwestujący w tamtejsze firmy zmierzające na NewConnect - wynika z ustaleń "Parkietu".
16.02.2010 10:38
Pierwsze spółki portfelowe mogą trafić na rynek alternatywny w Warszawie pod koniec tego roku.
Projekt będzie prowadzony przez powstającą firmę inwestycyjną Avantazh Capital, należącą do dewelopersko-budowlanego holdingu Avantazh. - Na początku planujemy zrealizować dwie inwestycje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jedna dotyczy firmy przemysłowo-technologicznej, druga zaś spółki z branży spożywczej - mówi "Parkietowi" Jurij Kostogłodow koordynujący przedsięwzięcie w ramach grupy Avantazh.
Fundusz zamierza wyłożyć na mniejszościowe pakiety udziałów w tych firmach 3-4 mln USD. Planowane jest też rozszerzenie portfela o spółki z sektora IT. - Działamy jak fundusz pre-IPO, ale jesteśmy nie tylko dawcą kapitału. Staramy się, aby spółki spełniały zachodnie standardy ładu korporacyjnego oraz sprawozdawczości finansowej - tłumaczy Jurij Kostogłodow.
Niewykluczone, że papiery samego funduszu trafią na NewConnect w przyszłym roku. Przedstawiciele Avantazh Capital nie zdradzają na razie szczegółów tej oferty. Pierwszym projektem grupy z Charkowa ma być wprowadzenie na NewConnect rolniczej Agroligi, która zamierza pozyskać z rynku około 2 mln USD. Debiut tej spółki planowany jest na trzeci kwartał.
Pomysł grupy Avantazh jest pierwszym tego typu projektem, ale wcześniej podobną drogą próbowały iść zarówno polskie, jak i ukraińskie firmy doradcze. Fundusz inwestujący w małe i średnie spółki próbowała utworzyć grupa inwestycyjna Sokrat z Kijowa we współpracy z warszawskim doradcą finansowym Capital One Advisers. Założenie było podobne: wprowadzenie funduszu i spółek portfelowych na NewConnect. Projekt nie udał się głównie ze względu na kryzys finansowy, który boleśnie odczuła gospodarka naszego sąsiada.
Nie wykluczone, że zainteresowanie biznesem inwestycyjnym na Ukrainie powróci. Oznaką tego mogą być działania poznańskiej Kancelarii CSW Więckowska i Partnerzy Radcy Prawni, wprowadzającej firmy na NewConnect. - Od dłuższego czasu interesujemy się działalnością doradczą na rynku ukraińskim.
Poprzez naszych przedstawicieli w Kijowie na bieżąco kontaktujemy się z tamtejszymi spółkami zainteresowanymi NewConnect - twierdzi Mariola Więckowska, partner Kancelarii CSW Więckowska i Partnerzy Radcy Prawni. Poznańscy prawnicy analizują trzy firmy z Ukrainy, które potencjalnie mogłyby pojawić się na NewConnect. Przedstawiciele kancelarii na razie nie zdradzają zarówno szczegółów transakcji, jak i terminów ewentualnych debiutów.
PARKIET