Trwa ładowanie...
indeksy
24-07-2014 07:52

Futures przed otwarciem

Po przełamaniu lokalnej zapory podażowej: 2363 – 2366 pkt. następnym celem dla byków powinien stać się dużo istotniejszy węzeł Fibonacciego: 2393 – 2397 pkt. Scenariusz kontynuacji ruchu zainicjowanego 10. lipca pozostawał zatem aktualny.

Futures przed otwarciemŹródło: Fotolia, fot: SuriyaPhoto
d19njfj
d19njfj

Wręcz można stwierdzić, że był to wariant bazowy, choć w rejonie wymienionego zakresu: 2393 – 2397 pkt. należało liczyć się z możliwością wzrostu aktywności podaży.
Wspomniany wzrost presji podażowej pojawił się jednak zdecydowanie wcześniej. Rozczarowujący wynik PKN ORLEN stał się katalizatorem wczorajszego mini tąpnięcia giełdy warszawskiej. Co istotne, nie podążyliśmy zatem śladem wiodących parkietów Eurolandu, na których nadal dominowały optymistyczne nastroje. Ewidentnie przeważyły tutaj nasze wewnętrzne problemy. Ponownie zaczęliśmy zatem odznaczać się relatywną słabością względem rynków bazowych.

W miarę upływu czasu sytuacja stawała się jednak względnie stabilna. Zadecydowały o tym próby zanegowania porannego impulsu podażowego. Gdy wydawało się, że jesteśmy na dobrej drodze do całkowitego odrobienia strat, kolejna fala destrukcyjnej podaży zalała walory PKN ORLEN. W efekcie rynek silnie zanurkował, co w przypadku kontraktów doprowadziło do konfrontacji w eksponowanym przeze mnie węźle popytowym Fibonacciego: 2356 – 2359 pkt.

Zgodnie z oczekiwaniami popyt podjął tutaj działania obronne, ale nadal należało liczyć się z możliwością pogłębienia przeceny. Po prostu działania inicjowane przez kupujących – w kontekście utrzymującej się presji podażowej na walorach PKN, a także akcjach LOTOSU i PKOBP – nie wyglądały zbyt przekonująco. www.dmbzwbk.pl, e-mail: dm.inwestor@bzwbk.pl, tel.: 61 856 48 80, 61 856 44 45 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora) Dom Maklerski BZ WBK S.A. z siedzibą w Poznaniu, Pl. Wolności15, 60 - 967 Poznań, zarejestrowany w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod nr KRS 0000006408, nr NIP 778-13-59-968, kapitał zakładowy 44 973 500 zł w całości wpłacony. Dom Maklerski BZ WBK S.A. podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

d19njfj

Zastrzeżenia prawne dotyczące charakteru opracowania znajdują się na stronie: http://www.dmbzwbk.pl/przydatne-informacje/regulacje-i-regulaminy/zastrzezenia-iryzyko/ zastrzezenia-i-ryzyko.html

W końcowej odsłonie pojawił się nieco większy entuzjazm w obozie byków, ale ostatecznie nie udało się wymazać raczej nie najlepszego wrażenia, jakie pozostało po wczorajszej sesji. Co prawda z punktu widzenia techniki nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego (przede wszystkim nie doszło do przełamania żadnej istotnej zapory popytowej), ale brak zdecydowania w obozie byków ponownie dało o sobie znać. Właśnie ten czynnik nie pozwala z jakimś wielkim optymizmem podchodzić do działań inicjowanych od 10. lipca. Chimeryczna postawa byków jest bowiem faktem. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, że na tle rynków bazowych zachowujemy się zdecydowanie lepiej i nagle pojawia się taka sesja jak wczoraj, gdzie czar zdecydowanie pryska. Ponadto warto także uwzględniać w bieżących ocenach rynku katastrofalną wręcz płynność giełdy warszawskiej, czy też inaczej to ujmując, ewidentny brak zainteresowania handlem ze strony jakichś większych graczy.
To jest bezsporny fakt, eliminujący tak naprawdę możliwość formułowania wiarygodnych opinii i rynkowych ocen. Kilka koszyków kupna na rynku kasowy może bowiem w każdej chwili zdestabilizować sytuację, stwarzając przy okazji wrażenie siły i determinacji obozu byków. Jest to jednak złudne wrażenie, które często pęka jak bańka mydlana. Takie są na razie fakty, choć z punktu widzenia techniki – o czym przed momentem już wspominałem – wczorajsza odsłona nie doprowadziła do jakiegoś przełomu.

Przede wszystkim bykom udało się wybronić intradayowy węzeł popytowy: 2356 – 2359 pkt. W opracowaniach online eksponowałem znaczenie tej strefy i jak wiadomo dokładnie we wskazanym rejonie obóz byków podjął akcję ratunkową. Co prawda zbyt dużych efektów nie odnotowaliśmy, ale zamknięcie wypadło jednak ponad wskazanym obszarem wsparcia. To zdecydowanie plus dla byków. Z drugiej jednak strony analizujemy jedynie lokalny, z założenia mniej istotny węzeł cenowy Fibonacciego.

Większe znaczenie posiada tutaj niewątpliwe wyeksponowany na wykresie przedział: 2337 – 2342 pkt., skonstruowany na bazie dwóch zniesień wewnętrznych: 38.2% i 61.8%. Jego zanegowanie świadczyłoby już o nieco silniejszej postawie niedźwiedzi, co w moim odczuciu mogłoby nawet doprowadzić do negacji całego impulsu popytowego. Obóz byków nie powinien zatem dopuścić do przełamania wsparcia: 2337 – 2342 pkt.

d19njfj

O ewentualnych konsekwencjach przełamania strefy – z intradayowego punktu widzenia – napiszę nieco więcej w swoim pierwszym opracowaniu online, które podobnie jak wczoraj ukaże się około godz. 10.00. Na zakończenie warto jedynie przypomnieć, że w przedpołudniowym fragmencie notowań czynnikiem determinującym przebieg handlu w Eurolandzie może okazać się publikacja indeksów PMI dla usług i przemysłu.
[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/33551/140724_futures_815.pdf )
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
makler
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d19njfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19njfj