Gant: Największa upadłość w historii branży deweloperskiej
W poniedziałek sąd ogłosił likwidację wrocławskiej giełdowej spółki Gant Development, trzeciego pod względem liczby sprzedanych mieszkań dewelopera w Polsce, oraz umorzył sprawę upadłościową - informuje "Gazeta Wyborcza".
08.07.2014 | aktual.: 08.07.2014 08:50
W poniedziałek sąd ogłosił likwidację wrocławskiej giełdowej spółki Gant Development, trzeciego pod względem liczby sprzedanych mieszkań dewelopera w Polsce. - informuje "Gazeta Wyborcza".
Jednocześnie sąd umorzył sprawę upadłościową, bo uznał, że firma nie ma już ani grosza i nie ma czego ratować.
To fatalna wiadomość dla osób, które kupiły u niego mieszkanie. Teraz jeśli nie mają aktów notarialnych, to nawet że za lokal zapłacili, a nawet się do niego wprowadzili to mogą nieruchomość stracić. Po zwrot pieniędzy będą musieli zwrócić się do sądu i czekać parę lat. A i tak wszystkich zainwestowanych środków nie uda się im zapewne odzyskać.
Według "GW" w takiej sytuacji jest kilkaset rodzin. Część z nich by zachować mieszkania będzie musiała spłacić długi dewelopera. Taka sytuacja dotyczy np. mieszkańców budynku Odra Tower, którzy zapłacili za swoje lokale deweloperowi, ale muszą jeszcze dopłacić 40 mln zł bankowi.
Dodatkowo 2,5 tys. osób straciło w sumie 0,25 mld zł zainwestowanych w obligacje spółki. Ta w zeszłym roku odmówiła spłacania zobowiązań.
Firma wybudowała ponad 3 tys. lokali, poza Wrocławiem także w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Opolu. Problemy zaczęły się w ubiegłym roku, gdy nie spłaciła obligacji wartych ćwierć miliarda złotych, w które zainwestowało ok. 2,5 tys. osób. Teraz setki klientów likwidowanej spółki zostaną bez mieszkań, inni będą musieli spłacać jej długi.
Gazeta przedstawia całą historię dochodzenia Ganta do upadku.
Za problemami klientów dewelopera stoi też złe prawo. Do niedawna w momencie bankructwa takiej firmy, kupujący mieszkania byli ostatnimi do zwrotu pieniędzy. Obecne przepisy nakazują jednak wpłacania pieniędzy przekazywanych deweloperowi na specjalny rachunek, który pozwala uratować środki przeznaczone na zakup mieszkania.