Trwa ładowanie...

Gaz jest, nie wiadomo tylko ile

W ciągu roku poszukiwań gazu łupkowego, wykonano w Polsce 14 odwiertów. Żaden z nich nie dał jednak jasnej odpowiedzi, czy surowca jest dostatecznie dużo, by wydobycie było opłacalne - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Share
Gaz jest, nie wiadomo tylko ile
Źródło: AFP, Fot: SERGEI SUPINSKY
d62u0cq

Gazeta wyjaśnia, że w czterech przypadkach poszukiwania zakończyły się fiaskiem, ale w kolejnych czterech wyniki były już na tyle optymistyczne, że koncerny zdecydowały się na kosztowny proces szczelinowania hydraulicznego, który zwiększa przepływ gazu ze skał. W pozostałych przypadkach rezultaty wierceń nie są znane, bo firmy nie chwalą się wynikami.

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że zdaniem geologów 14 odwiertów to zdecydowanie za mało, by wyrokować na temat perspektyw wydobywczych gazu łupkowego w naszym kraju. Według szacunków potrzeba jeszcze kilkaset odwiertów. Kilka rozpocznie się w tym roku. Kolejny, drugi odwiert wykona PKN Orlen. Pierwszy planuje także Marathon Oil, a w przyszłym roku trzy następne. Inne firmy między innymi Chevron, Talisman, Lane Energy, BNK, San Leon czy Exxon Mobil deklarują zintensyfikowanie poszukiwań w przyszłym roku.

"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że same PKN Orlen oraz PGNiG zapowiadają, że do 2014 roku wykonają około 130 odwiertów. Łączny koszt poszukiwań tylko tych dwóch firm może sięgnąć miliarda dolarów.

d62u0cq

Podziel się opinią

Share
d62u0cq
d62u0cq